Медичний канабіс: наркотики чи ліки?

Автор: Нова Газета

Верховна Рада втретє не змогла розглянути законопроект про легалізацію медичного канабісу. Нагадаємо, що відповідне подання внесли до парламенту за результатами розгляду електронної петиції, яка набрала понад 25 тисяч підписів. У ньому закладений фундамент для початку діяльності цілої галузі: культивації медичних конопель, виготовлення та зберігання препаратів із цих рослин, проведення клінічних досліджень, порядок ліцензування діяльності з обігу тощо. «Нова» проаналізувала законопроект №10313 та пропонує до уваги його ключові моменти.

 

Як повідомляла на своїй сторінці у ФБ в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун, медичний канабіс допомогає полегшити страждання пацієнтів та нормалізувати самопочуття при низці тяжких захворювань і станів (хвороба Альцгеймера, онкологія, хронічний біль, епілепсія тощо). Він дозволений в 25 штатах США, Австралії, Канаді, його використання давно врегульоване в багатьох європейських країнах. В Ізраїлі, Румунії, Македонії та Пуерто Ріко канабіс заборонений, проте дозволений у випадках невиліковних хвороб. Лікувальний ефект медичної марихуани досягається наявністю активної речовини – канабідіолу, яка майже не має психотропної дії, натомість знеболює, розслабляє і гальмує.

Наразі чинне законодавство повністю забороняє використання медичного канабісу в наукових і лікувальних цілях. «Нова» поцікавилася у місцевого спеціаліста – лікаря-онколога КНП «Обласний клінічний онкологічний центр Кіровоградської обласної ради» Андрія Гардашнікова його ставленням до легалізації цієї рослини.

«Моя позиція як лікаря категорична: якщо є ліки, які допомагають людям, та держава робить їх недоступними для пацієнтів  – це ганебна історія. Навіть, якщо ці ліки можуть допомогти десятку людей в області. І неважливо, мова про ліки на основі канабісу чи про опіоїди, чи про антибіотики, чи про протипухлинні препарати. Штучно створювати перепони для пацієнтів у питанні доступу до ліків – ганебно. І крапка. Я не займаюся статистикою, але навіть якщо таких пацієнтів мало – ліки мають бути доступними для них. Бо хто нам особисто дасть гарантію, що ми не станемо такими людьми з вкрай важкими хворобами? А коли це вже стосується особисто нас  – навіть ОДИН  – це вже немало. Дозволю собі припустити, що сумарно пацієнтів з епілепсією, з хворобою Паркінсона, з хворобою Альцгеймера, пацієнтів, що отримують хіміотерапію, пацієнтів, кому ці ліки будуть корисними в складі лікування хронічного болю, та інших пацієнтів, кому можуть бути корисними такі препарати  – навіть на Кіровоградську область немаленька кількість. Припущу, що мова як мінімум про тисячі хворих людей, в тому числі дитячого віку»,  – Андрій Гардашніков.

Що таке медичний канабіс?

Автори законопроекту не використовують поняття «медичний канабіс», натомість вживають такі визначення: рослини конопель, які не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях (висушена солома має містити до 0,08% тетрагідроканабіногу (ТГК); а також рослини канабісу, які містять малі кількості наркотичних речових (їхній гранично допустимий вміст ТГК визначається Кабміном).

Кому дозволять вирощувати лікувальні коноплі?

Вирощувати медичну марихуану для промислових цілей зможуть усі підприємці за наявності відповідної ліцензії. Наукові установи та вищі навчальні заклади усіх форм власності зможуть без ліцензії культивувати рослини конопель, які не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях, – у необмеженій кількості. У малих кількостях (не більше 50 рослин) та в умовах закритого грунту дозволяється вирощування інших сортів цієї культури. Також освітнім закладам дозволяється виготовляти лікарські засоби з канабісу та проводити їхні клінічні дослідження.

На підставі медичного висновку та рецепту лікаря вирощувати медичний канабіс зможуть і самі хворі. Але не більше 4 рослин, в умовах закритого ґрунту (теплиці, парники) і з насіння від постачальників, внесених до Державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу. Окрім цього про свій намір вирощувати медичний канабіс потрібно повідомити владу за п’ять днів до садіння. Дотримання правил вирощування контролюватимуть правоохоронці.

Квоти на культивування медичних видів канабісу не встановлюються. Водночас сільгоспвиробники зможуть отримати дотації з держбюджету на вирощування льону і конопель.

Купівля, транспортування, зберігання

Купувати ліки на основі канабісу у роздріб можна буде безпосередньо у виробника таких рослин чи препаратів або через аптечні заклади, які мають відповідну ліцензію.

Людина, яка виростила або придбала медичний канабіс (препарати з нього), може зберігати не більше, ніж приписано за одним рецептом, або до 4 рослин. При зберіганні не обов’язково використовувати спеціальне приміщення та обладнання.

Хворим дозволять перевозити через державний кордон і транзитом територією України рослини медичного канабісу та виготовлені з них препарати для власного лікування на підставі рецепта лікаря.

При виявленні у транспорті, багажі чи особистих речах
«підозрілих» рослин чи препаратів, правоохоронці зможуть їх вилучити для подальшої експертизи. Затримання водія чи пасажирів для з’ясування обставин відбуватиметься лише за умови виявлення у них ознак наркотичного сп’яніння. Якщо вилучення рослин чи ліків призвело до загрози життю чи здоров’ю людини, правоохоронців мають притягнути до відповідальності за перевищення влади або службових повноважень.

Особа, яка приховано перевезла через митний кордон України наркотичний засіб, придбаний за рецептом лікаря для власних потреб і в допустимій кількості, звільняється від кримінальної відповідальності. Також пропонуються зміни до статей 310 і 320 Кримінального кодексу України, за якими скасовується кримінальна відповідальність за вирощування та обіг медичного канабісу.

 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА