Хто компенсує збитки через негоду?

Автор: Нова Газета

З приходом осені погодні умови почали погіршуватися, деколи сильні урагани, внаслідок яких постраждали люди, будівлі, авто. Може здаватися, що отримати компенсацію за шкоду через непогоду неможливо, але насправді це не так.

 

Для початку треба зібрати докази щодо того, коли і за яких обставин була завдана шкода. Найпростіший крок – фіксувати всі обставини на фото або відео. На них має бути видно, де саме сталася подія.

При падінні дерев чи гілок, травмуванні людей – негайно інформуйте Службу порятунку за номером 101. Непоодинокі випадки, коли на автомобілі падають дерева, покрівлі чи рекламні щити. У таких ситуаціях слід негайно зателефонувати в поліцію та повідомити про цей факт – це Крок 1.

Пам’ятайте, якщо дерево впало на автомобіль, який рухався, то це кваліфікуватиметься, як дорожньо-транспортна пригода (ДТП), відповідно до п. 1.12 ст. 1 Закону «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».

Але, якщо було офіційне попередження про шторм та припаркований автомобіль пошкоджений внаслідок негоди, відшкодувань від органів місцевого самоврядування не варто очікувати. В будь-якому випадку подію треба зафіксувати. Якщо ж дерево впало на припаркований автомобіль, необхідно викликати поліцію.

Працівники поліції складають протокол та акт огляду, де зазначено опис пошкоджень, кількість прихованих пошкоджень, фото/відеопідтвердження.

У такому випадку працівники поліції мають право скласти ряд документів: протокол про адміністративне правопорушення; акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі; постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі; схему місця ДТП.

Як правило, при падінні дерева на автомобіль під час руху складається протокол за ст. 140 КУпАП.

Протокол складається відносно посадової особи, яка відповідає за утримання вищевказаного насадження. Після цього протокол направляється до суду, який вирішує, чи притягнути цю особу до відповідальності. За наслідками розгляду суд виносить постанову.

Навіть якщо посадова особа не буде притягнута до адміністративної відповідальності, ви все одно маєте право на отримання компенсації, якщо доведете, що підприємство, яке зобов’язане утримувати зелені насадження, неналежним чином виконувало свої обов’язки.

Крок 2: Після телефонного повідомлення в поліцію потрібно повідомити органи місцевого самоврядування.

Якщо у вашому селі або місті є «гаряча лінія», то слід зателефонувати туди та повідомити про те, що сталось, і обов’язково занотувати собі номер цього звернення. Також можна зателефонувати до районної, міської адміністрації або місцевої ради.

Крок 3: Щоб встановити того, хто відповідатиме за заподіяну шкоду, потрібно з’ясувати, чи належить дерево, яке впало, до об’єкта благоустрою. Якщо так, то до якого саме і хто за нього відповідає.

До об’єктів благоустрою населених пунктів належать:

1. Території загального користування:  парки, рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; пам’ятки культурної та історичної спадщини;  майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; пляжі; кладовища; інші території загального користування.

2. Прибудинкові території.

3. Території будівель та споруд інженерного захисту території.

4. Території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

Отже, для встановлення відповідальної особи, яка буде компенсувати завдані падінням дерева збитки, потрібно встановити, на балансі якого підприємства знаходяться зелені насадження. З цією метою слід написати звернення або запит до органу місцевого самоврядування, в якому обов’язково зазначити місце розташування дерева (можна прикласти фото).

Якщо аварійна ситуація сталася з дахом вашого будинку, то ремонтом повинен займатися управитель або виконавець, з яким було підписано договір про надання ЖКП. Роботи з поточного ремонту та санітарно-технічного обслуговування дахів належать до послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і надаються відповідно до укладених договорів на управління багатоквартирним будинком.

Для отримання консультацій з правових питань звертайтеся до Кропивницького місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 64/53. Тел.: 095 876 62 33, (0522) 32-08-24.

Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги – 0-800-213-103 (цілодобово в межах України – безкоштовно).

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА