Три способи надіслати гроші з-за кордону

Автор: Нова Газета

За даними Національного банку України, минулоріч українські заробітчани переказали в Україну $10,9 млрд, це сума співставна з 8,3% ВВП країни за рік. За підсумками 2019 року грошові перекази українських трудових мігрантів до України можуть сягнути $12 млрд. Наші співвітчизники, виїжджаючи на заробітки за кордон, продовжують активно перераховувати кошти близьким та рідним в Україну. Однак перед кожним постає проблема вибору законного та швидкого каналу передачі коштів. Коротко розповімо про можливі шляхи переказу коштів з-за кордону.

 

1. Переказ коштів  на картковий / поточний рахунок (SWIFT-переказ).

Умова такого переказу – наявність  карткового або поточного рахунку в отримувача.  За її наявності відправник за кордоном може надіслати кошти з відділення банку, вказавши прізвище та банківські реквізити отримувача. Отримувач коштів в Україні зможе отримати їх через 2-3 банківських дні у відділенні свого банку. «Плюс» такого переказу – безпечність пересилання коштів.

Незручності та обмеження:

 – отримувачу необхідно відкрити поточний або картковий банківський рахунок. У зв’язку з цим постає питання вибору надійного банку. Повні банківські реквізити необхідно передати відправнику для відправки коштів;

– обмеженість доступу до інформації про тарифи на цю послугу, адже банки за кордоном (як і в Україні) самостійно встановлюють тарифи та можуть інформувати про їхній розмір на власний розсуд, на сайті або ж лише під час особистого звернення до відділення;

– обмеженість доступу до сервісу для наших трудових мігрантів у випадку, якщо їхній статус перебування в країні не легалізовано. Відправник зазвичай (залежно від законодавства країни перебування)  також повинен відкрити банківський рахунок.

Також не забуваймо, що в багатьох населених пунктах можуть бути відсутні відділення будь-яких банків, це ускладнювате отримання коштів. Крім того, оскільки гроші приходять на рахунок, одержувач буде нести додаткові витрати на зняття коштів залежно від тарифів банку (в середньому комісія може складати від 1 до 2%).

Іноді на форумах можна зустріти пораду «відкрити рахунок за кордоном та переслати одержувачу в Україну карту, щоби мати можливість поповнювати її за межами країни, а кошти знімати у нас». Тут варто зазначити, що часто банки прописують правило: «не передавати картку третім особам». Тобто такий варіант є порушенням, і в разі відстеження транзакцій, що викличуть підозри (наприклад, в один день поповнення і зняття готівки в двох країнах) банк може вжити відповідних заходів, наприклад, заблокувати картку.

2. Система грошових переказів (Western Union, MoneyGram та ін.).

Серед переваг – надійність і швидкість переказу (кошти доступні протягом 10 хв. після відправлення). Для отримання переказу не потрібно відкривати рахунок в банку.

Серед особливостей – заздалегідь необхідно уточнити місцезнаходження пункту обслуговування системи і видачі переказів, щоби адресат мав змогу так само швидко отримати переказ «на руки». Або, як варіант, з’ясувати, чи працює з однією з таких платіжних систем ваш банк, тоді кошти можна буде отримати через касу у відділенні банку.

Що стосується комісії, то при переказі $1000 США доведеться заплатити $15-50 в залежності від системи та країни призначення. Міжнародні платіжні системи відзначаються доволі  високою вартістю комісії.

3. Міжнародний поштовий переказ

У багатьох країнах саме національні поштові оператори є призначеними операторами  з  надання поштових платіжних послуг та лідерами за кількістю відправлених міжнародних переказів.

Укрпошта також пропонує послугу відправлення та виплати переказів. Найбільш популярними є такі напрямки: Польща, Ізраїль, Іспанія, Португалія тощо. Також популярним напрямком є перекази з/в Росії. Зважаючи на існуючі обмеження щодо відправки та виплати переказів за міжнародними системами переказу коштів з/до цієї країни, для багатьох людей поштові перекази, що здійснюються в межах країн членів Всесвітнього поштового союзу, є єдиною можливістю здійснити допомогу рідним та близьким.

Серед «плюсів»:

 – надійність, адже Укрпошта, на відміну від банків, не здійснює ризикованої фінансової діяльності – кредитування тощо;

– доступність, адже поштові перекази, на відміну від банківських, пересилаються до всіх населених пунктів країни без виключення та виплачуються як у відділеннях поштового зв’язку, так і вдома одержувачам (без стягнення додаткової плати);

– не треба відкривати банківський рахунок;

– термін пересилання міжнародних поштових переказів у великі міста сягає 2-3 годин;

– термін пересилання міжнародних поштових переказів у села можна співставити із терміном проходження SWIFT-переказу, тобто 2-3 банківських дні.

Серед обмежень – відсутність миттєвих переказів.

Особливо відзначаємо наявність унікальної опції – доставка додому (є актуальною, наприклад, для людей похилого віку, яким фізично важко дістатись до поштового чи банківського відділення).

Міжнародні поштові перекази приймаються і виплачуються у іноземній валюті в певних відділеннях, перелік яких можна дізнатися на сайті товариства. У решті відділень – Міжнародний переказ перерахують за курсом АТ «Укрпошта» і виплатять в гривнях.

Тариф на відправлення міжнародного поштового переказу з України за кордон становить 2% (на суму від 2000 грн). Щодо тарифів на відправлення поштового переказу із інших країн – з ними також можна ознайомитись на офіційному сайті національного поштового оператора.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА