На місці площі Героїв Майдану пропонують створити площу Майбутнього

Автор: Нова Газета

Автором ідеї став власник галереї «Єлисаветград» Микола Цуканов.

 

Він запевняє: перейменовувати площу не пропонує, натомість планує наповнити її дитячим змістом. 

«Дуже хотілося б вписати добрі справи в сучасну історію міста, які б залишились нашим нащадкам. Що відкриває місто? Що є візитівкою будь-якого обласного центру? Звичайно – Головна площа міста, якій в 2020 році виповнюється 90 років! Чи не настав час омолодити її? Саме омолодити. Два роки тому створили конкурс на кращий проєкт, а в 2020 обіцяють реконструкцію. Наша команда пропонує провести реконструкцію площі Героїв Майдану, яка стане не тільки прикрасою міста, а об'єднає нас. А як всім відомо, майбутнє – за нашими дітьми. Тому давайте подаруємо їм цю площу. Ми бачимо її так: комплекс скульптурних композицій з позитивними дитячими персонажами, фонтаном... Ми повинні відійти від політики, від імен.

Це має бути всенародний проєкт, як по самому баченню реконструкції площі, так і щодо фінансування її будівництва. Всі діти сміються і радіють однією мовою. І тільки діти об'єднують нас в цій меті», – пропонує Цуканов.

Такою площа була більше 100 років тому

Натомість реакція кропивничан на цю ідею виявилася неоднозначною. Основний аргумент: перед тим, як показувати свою повагу до дитинства, варто привести в порядок вже наявні дитячі простори. А з цим у Кропивницькому проблема, адже і Ковалівський парк, і Міський сад лише віддалено нагадують місця, дружні до дітей. Проте більша частина критики стосується ідеї, точніше ідеології. Наприклад, директорка кропивницької гімназії Наталя Вельгун вважає, що реконструкція потрібна, проте з прив’язкою до ідеї Революції Гідності.

Нагадаємо, до 2014-го року головним символом центральної площі міста був один із організаторів Голодомору в Україні Сергій Кіров. Після перейменування на честь Героїв Майдану міська влада Кропивницького оголосила конкурс на кращий проєкт реконструкції, проте через недотримання умов конкурсу першості не здобув жоден із авторів поданих проєктів.

Все ж однією з кращих тоді назвали архiтектурно-скульптурну композицiю у виглядi палаючої свiчки з зображенням учасникiв Революцiї Гiдностi, над якими з полум’ям здiймаються в небо душi Небесної сотні. Також другу премію розділив проєкт – iнсталяцiя iз прохідними силуетами учасників Майдану.

На пресконференції за підсумками 2019-го року міський голова Кропивницького Андрій Райкович повідомив, що реконструкція площі Героїв Майдану є одним із пріоритетних завдань міської влади на 2020 рік.

Вікторія Поляновська, засновниця альтернативної школи «Мозаїка»:

«Ідея – бомба, але мені здається, що для цієї концепції більше підійшов би парк Ковалівський або Міський сад. Площа все-таки повинна залишитися насамперед площею, місцем, де може одночасно зібратися багато людей, де можна провести захід, концерт і т.п. Я до того, що багато в неї скульптурних композицій не впишеш, вона невелика. А ось в парку, наприклад, в тому ж поки порожньому Міськсаду, є де розгулятися – встановити і скульптури, і скульптурні композиції, і ландшафтний тематичний парк на тему дитинства, материнства, батьківства, майбутнього. Зробити перлину на кшталт Софіївки, щоб з інших міст приїжджали подивитися не тільки Дендропарк. На площі так не розгуляєшся, розміри не ті».

Наталя Кривошей, журналістка:

«У мене таке враження, що ідея не стільки в тому, щоб реконструювати площу, скільки відправити в забуття Майдан і його Героїв. Промацування, як це сприйметься. «Дитячу» тему обрали не випадково, бо діти – це святе, хто ж посміє виступати проти. Якщо ж ідея справді тільки в тому, щоб зробити щось для дітей, то щоб не сварити учасників Революції Гідності і неучасників, можна вибрати інше місце. Наприклад, Центральний сквер. А реконструкцію головної площі міський голова назвав пріоритетом під час звіту, з концепцією вже також визначилися, все проходило публічно, висвітлювалося в ЗМІ».

Віктор Орлі, художник:

«Тривалий час я переймаюся питаннями: як французи називають свої міста? Іменами святих, символами добра і вічності. Чому саме так? Відповідь проста – вони закладають МАЙБУТНЄ. У кожен мій приїзд я зустрічаюся із журналістами і майже кожного разу про це говорю. Іноді навіть висловлювався досить різко про процес перейменувань: в сучасних назвах вулиць, провулків і площ Кропивницького стільки суму, що на в'їзді у місто потрібно встановити панно «Філіал Далекосхідного кладовища». Це досить різко. Але правда. При цьому не потрібно думати, що я проти вшанувань Героїв! Я за їхнє вшанування! Це є обов'язковим. Вони повинні залишитися у пам'яті нинішніх і прийдешніх поколінь. А вулиці і площі потрібно називати так, щоби у них було закладено добро, віра, любов і майбутнє. Тож я повністю підтримую ініціативу Миколи Цуканова відносно назви Площа Майбутнього».

Наталя Вельгун, директорка школи:

«Не зрозуміло, чому ім'я площі Героїв Майдану має бути змінено. Центральну площу було перейменовано через важливі й доленосні події для України, власне, якщо хто забув, то нагадую про пролиту кров. Називаючи площу іменем Героїв, ми тим самим і визначаємо вектор на майбутнє!».

 

Фото з колекції Миколи
Цуканова та з сайту
міської ради Кропивницького

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА