Чемність – краща зброя злодія, або Як не попастися на гачок аферистів

Автор: Нова Газета

Дуже часто, читаючи кримінальну хроніку, ми думаємо, що все це відбувається десь далеко, з нами цього не може статися. А от коли лихо трапляється з нами, запитуємо себе, чому я. Чому це сталося саме зі мною? Та все ж ця публікація не про теорію ймовірності, а швидше, застереження для наших читачів бути обачними, пильними у наші неспокійні часи, вчитися на чужих помилках і не повторювати їх.

 

Як жахливий сон

Євгенія Степанівна стояла посеред кімнати і не могла повірити в те, що відбувалося навколо. Сторонні люди снували по її квартирі, двоє сусідів, які були запрошені у якості понятих, дивились співчутливо і налякано. Слідчий попросив, поки працюють експерти,  пригадати всі подробиці подій того ранку. В пам’яті виринали картинки ніби в якомусь страшному сні, а в думках засіло одне питання, як могло таке статися.

...Дзвінок у двері пролунав несподівано. Ніби нікого не чекала, навіть засумнівалася, чи варто відчиняти, та другий вимогливіший сигнал розсіяв сумніви – значить, щось важливе. На порозі стояла симпатична охайна привітна жіночка середніх років з течкою у руках, чітко і впевнено повідомила, що вона працівниця банку, і у зв’язку із заміною купюр старого зразка для пільгових категорій населення банк проводить перепис банкнот, які необхідно поміняти. Все робиться для того, щоб літні люди не стояли в черзі і не витрачали час. Звичайно, треба заповнити документи, розписатися, під цим приводом вона пройшла у кімнату і почала записувати  важливу інформацію. Стандартні запитання професійно сипалися, не викликаючи жодних сумнівів. «Міняти купюри зараз не будемо, ця процедура пройде у відділенні банку, зараз треба їх перерахувати і звірити номери», – запевнила відвідувачка, що остаточно розвіяло сумніви.

І ось заповітна скринька дістається зі своєї схованки і довірливо віддається у руки «працівниці банку». О, згадала, ще ж гроші, які приготувала на подарунок невістці і внуку, теж треба переписати. І пенсію, яку син нещодавно зняв з пенсійної картки, також не забути... Після проробленої роботи «працівниця банку» ввічливо розпрощалася і пішла, повідомивши про те, що в неї ще дуже багато клієнтів, які чекають на неї.

Сумніви з’явилися не відразу, була впевнена, що гроші на місці, але щось не давало спокою. Вирішила сама сходити у відділення банку і розпитати про «грошову» реформу, тим більше воно знаходиться недалеко. Співробітники банку, як тільки почули історію про «соціальну програму обміну банкнот», одразу викликали поліцію...

І ось вона, 85-літня пенсіонерка, колишній лікар, стоїть перед слідчим поліції і тремтячим голосом розповідає, як через власну необачність позбулася грошей, які роками відкладала,  інколи відмовляючи собі у найнеобхіднішому...

Аферисти не йдуть на карантин

На превеликий жаль, ця класична історія, яка сталася з моєю свекрухою, непоодинока. Того дня ще три родини подібним чином позбулися своїх кровних. Що найгірше, знайти шахраїв майже неможливо, як і нереально повернути втрачені гроші. Кримінальна практика свідчить, до подібного роду шахрайств вдаються злочинці-гастролери. Приїдуть, зроблять свою брудну справу і шукай вітра в полі.

Варто пам’ятати, шахраї – неабиякі психологи. Вони майже безпомилково вгадують, хто здатний повірити їм, інколи володіють гіпнозом і використовують усі прийоми навіювання.

Телебачення, преса постійно попереджають про шахрайські схеми, але, на жаль, число потерпілих зростає. І це серйозна проблема, адже більша частина людей, які потрапили на гачок дурисвітів, – пенсіонери, і позбавляються вони останнього, того, що відкладали роками. А причини цього – звичка довіряти людям, які представляються соціальними працівниками, представниками владних органів, банків, а послідовники великого комбінатора не зупиняються на досягнутому, вигадують нові методи і схеми видурювання грошей. Останнім часом вони приміряють маски волонтерів, які купують стареньким продукти, у підсумку – ні грошей, ні продуктів. Приходять дезінфікувати житло і грабують беззахисних, представляються навіть лікарями, які хочуть взяти аналізи на коронавірус, але на меті одне – ваше майно. Пам’ятайте, шахраї дуже чемні, вміють викликати почуття жалю, легко входять у довіру, знайдуть мільйон причин, щоб потрапити до вас у будинок, де не залишать шансів і видурять все. Головна порада – бути обачними і не довіряти незнайомцям, але якщо біда вже сталася, відразу телефонуйте в поліцію, адже по гарячих слідах шансів розкрити злочин набагато більше.

І ще одне, якщо вам пропонують коштовний подарунок (авто, квартира), захмарні грошові виграші лише за те, що ви вгадали слово, співпала дата вашого народження, згадайте приказку – безплатний сир лише у мишоловці – і зупиніться. Або хоча б не спішіть класти гроші на свій мобільний рахунок, якщо вони у вас не зайві. Навчіться мислити критично, подивіться на ситуацію з іншого боку і пам’ятайте, ваша безпека – у ваших руках!

Олена Цюцюра

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА