Ілюзія любові

Автор: Нова Газета

Дві історії про домашнє насильство

 

Часом люди створюють ілюзію любові і щастя, аби ніхто не здогадався, що ж відбувається за зачиненими дверима їхніх будинків. Бо насправді ніхто не знає, як живуть інші, що вони приховують за веселими посмішками й цікавими оповідками про сімейне життя і неземне кохання.

Яке воно – життя в ілюзії – і чим може обернутися, нам розповіли учасники і свідки подій, які кілька років тому розгорталися у Кропивницькому. Можливо, навіть поруч з вами. 

 

Устами потерпілої

«Тепер ти доросла»

Вони познайомилися щойно Ольга закінчила університет. Олег був на 10 років старшим, мав роботу, авто, жив із батьками. Ользі він здавався добродушним, упевненим, успішним.

Олег одразу запропонував зустрічатися, познайомився з її батьками, купував подарунки, возив Олю в інші міста і на море. А невдовзі запропонував жити разом. Її батьки зраділи, бо вже давно натякали доньці, що час іти на власний хліб. Тож закохані оселилися разом в орендованій квартирі. І безтурботне життя Ольги змінилося.

Вона була талановитою, займалася комерційним хенд-мейдом, але зовсім не вміла хазяйнувати. Одного разу Олег уночі повернувся з відрядження. Оля спала. Вона кілька днів займалася лише хенд-мейдом і навіть не виносила сміття, у кухні було чимало упаковок з-під швидкої їжі, а в холодильнику скис суп. Олег розбудив дівчину, вилаяв і змусив усе прибрати. Зранку ж вона зібрала речі і поїхала до батьків. Але там її не прийняли: мовляв, тепер ти доросла – сама розбирайся.

Оля зрозуміла, що підтримки чекати нізвідки. Вона боялася залишитися сама і вирішила стати зразковою господинею.

Щаслива наречена

Стосунки з Олегом швидко налагодилися і невдовзі він запропонував одружитися. Почали готуватися до весілля. Тоді Ольга вдруге потрапила в немилість.

Наречена хотіла познайомитися з батьками Олега. Він відреагував дуже бурхливо: лаявся і кричав, що ніякого весілля не буде, якщо вона лізтиме, куди не просять. Оля не зрозуміла, в чому її провина, і вперше в житті отримала ляпаса.

Вона замкнулася в туалеті і довго плакала. Тоді чоловік «щиро» вибачився – із квітами і новим планшетом. Ольга пробачила.

Виховні методи

До весілля лишалося два місяці. Якось дівчина повернулася додому, а в квартирі був розгардіяш, зникли деякі цінні речі. Вона одразу подзвонила Олегу, той сказав сидіти тихо і чекати його. Та Оля дуже злякалася і викликала поліцію.

Коли чоловік приїхав, поліцейські якраз записували її свідчення. Він переговорив з правоохоронцем, дав гроші, підписав якісь папери і… ті поїхали геть. Як з’ясувалося пізніше, Олег сказав їм, що Ольга стоїть на обліку в психлікарні, бо у неї трапляються напади з галюцинаціями. Коли ж вони залишилися наодинці, чоловік схопив її за волосся і почав бити.

Отямилася Оля на балконі. Замкнена. Був пізній вечір. Ледве звелася на коліна і заглянула в квартиру. Олег спав. Вона відчинила вікно надвір, погукала перехожих і попросила подзвонити мамі.

Не легке прощання

Батьки примчали дуже швидко і оторопіли від побаченого – побиті меблі, закривавлені речі і ледь жива донька. Збираючи її одяг, знайшли наркотики. Олег, який доти просто сидів осторонь, сказав, що Оля – наркоманка, він дізнався про це і не стримався – вдарив. Дівчина все заперечувала. Та батьки не дуже їй вірили, тож не викликали поліцію, навіть щоб зняти побої. А невдовзі пошкодували про це, бо Олег переслідував її.

Він дзвонив на всі телефони, мовчав чи погрожував, зламав її акаунти в соцмережах, а якось підіслав своїх друзів, щоб «перевірити, чи вона нічого зайвого не ляпає». Тоді всі зрозуміли, що Олі треба тікати. Вона швидко зібрала речі і поїхала з країни. Олег, який мав проблеми з криміналом, невдовзі теж зник.

 

Устами очевидців

Ідеальний чоловік

Наталка була сиротою – мама померла, а батько давно покинув сім’ю. Дівчина на пільгових умовах вступила у виш і переїхала з села в Кропивницький. Тут працював її коханий Сергій, тож вони оселилися разом в орендованій квартирі.

Сергій завжди був грубим. Його хамство не раз помічали подруги Наталки і відверто казали про це. А вона переконувала, що справжній чоловік має бути суворим, а не тюхтієм.

Так вони прожили три роки. За цей час дівчина перестала фарбуватися, носити спідниці і сукні, розпускати волосся. Все це Сергій вважав розпустою. У її телефоні був записаний лише один номер – його.

«Сама спровокувала»

Якось на річницю стосунків Наталка влаштувала романтичний вечір: приготувала вечерю, запалила свічки, одягла одну зі своїх стареньких суконь, зробила зачіску і стала чекати коханого.

Прийшовши, Сергій одразу замкнув двері на ключ і кинувся нишпорити квартирою. Наталку відштовхнув, що та аж впала. Обдивившись всі закутки, схопив дівчину за горло і притис до стіни. Вимагав зізнатися, де коханець, для якого вона вирядилася.

Після цього вечора у Наталки залишився чималий синець. Сергій сказав, що вона сама винна – спровокувала. Дівчина щиро не розуміла, що ж сталося. Лише боялася втратити коханого.

Остання крапля

Наближалися випускні іспити. Це був дуже напружений час. Наталка вчилася посередньо і попросила допомоги в одногрупниць, які поділилися конспектами. Побачивши чужі зошити, хлопець оскаженів. Він стверджував, що це від коханця, тому підпалив їх на конфорці газової плитки. Дівчина плакала і просила його спинитися, але лише отримала ляпаса. Знову «сама спровокувала».

Кілька днів вона не ходила в університет через синець. Розхвилювавшись, подруги їй подзвонили. Відповів Сергій. Сказав, що Наталка захворіла, а з ними, повіями, спілкуватися не хоче.

Дівчата забили на сполох, звернулися до кураторки групи. Вона особисто подзвонила Наталці, яка підтвердила, що хворіє, але до сесії готується.

А за кілька днів до однієї з дівчат подзвонили з незнайомого номера. Жінка представилася сусідкою Наталки. Сказала, що та хоче втекти від чоловіка і потребує допомоги.

План втечі

Наталку рятували дуже швидко: наступного ж дня, коли Сергій пішов на роботу і звично замкнув кохану в квартирі, сусідка викликала «підмогу». Дівчина скинула з балкона пакети з одягом і злізла сама. Одна з подруг забрала її до себе.

Увечері, не заставши коханої вдома, Сергій кинувся розпитувати сусідів. Одна з бабусь розповіла про дівчат на таксі і втечу через балкон. Хлопець обдзвонив місцеві служби таксі і з’ясував, куди поїхала Наталка.

Він ходив подвір’ям між будинками і виглядав знайомі обличчя. Дівчина помітила його з вікна і злякалася. Знайшов? Кілька днів Сергій приходив до будинку, згодом – в університет, а потім просто зник.

Здавалося, небезпека минула. Подруги допомагали з навчанням, принесли одяг, скинулися грошима.

Сліпе кохання

У день першого державного іспиту Наталка зустріла в університеті Сергія. Він прийшов з квітами і в гарному костюмі. Був зніяковілий. Сказав, що все усвідомив, що занадто її опікав і не розумів меж. Побажав удачі на екзамені і запросив у кафе. І вона погодилася, хоч дівчата відверто обзивали її дурною.

Після іспиту Сергій з Наталкою пішли в кафе, гуляли містом, потім він провів її до квартири, де та переховувалася. Подруга ледь не зомліла, коли побачила їх на порозі. А за кілька днів хлопець знову прийшов – подякував подрузі за те, що підтримувала Наталку у важкі часи, і забрав кохану додому.

Невдовзі вікна в квартирі подружки хтось побив.

Держекзамени дівчина так-сяк склала. На випускний вечір не прийшла. Диплом з університету забрав Сергій.

Після випускного одногрупниці вирішили навідати Наталку. Приїхали до будинку, в якому та жила, і спершу подалися до сусідки. Жінка сказала, що «закохані» з’їхали з квартири. Куди – не знає.

Замість післямови

Домашнє насилля – це не вияв кохання («б’є – значить, любить»), це страшний злочин, який руйнує родини і відбирає життя мільйонів жінок у всьому світі.

Для тих, хто не хоче поповнювати сумну кримінальну статистику, в Україні діє Національна «гаряча лінія» при Центрі «Ла Страда» 0 800 500 335 або 116 123 (короткий номер з мобільного).

Світлана Листюк

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА