Правильно оформлена розписка – гарантія повернення боргу

Автор: Нова Газета

Багато хто з людей позичає кошти своїм друзям, знайомим, родичам з домовленістю, що ці особи повернуть свій борг через певний проміжок часу. Але як свідчить практика, більшість з таких угод не виконуються взагалі або частково. А у добросовісних позичальників настає проблема, як повернути свої кошти.

 

Подібна історія трапилася в місті Долинській.

До Долинського бюро правової допомоги звернувся клієнт, який розповів, що позичив своєму товаришу 2500 доларів США, про що свідчить розписка. У розписці було чітко прописане місце проживання позичальника, розписка підписана ним та свідками.

Чоловік неодноразово просив повернути борг, але позичальник постійно ухилявся від повернення суми боргу, чим порушив взяті на себе зобов’язання.

Сергій Кравчина, юрист бюро правової допомоги, ознайомившись з матеріалами справи, склав позовну заяву про стягнення боргу за розпискою.

Долинський районний суд Кіровоградської області виніс рішення – позовні вимоги задовільнити та стягнути на користь клієнта  заборгованість за договором позики в розмірі 2500 доларів США, а також 768,40 грн, понесених та документально підтверджених судових витрат зі сплати судового збору.

Коментує юрист Долинського бюро правової допомоги Сергій Кравчина:

При укладенні договору позики (розписки) потрібно обов’язково прописати такі умови:

 

• у тексті має бути чітко зазначена особа, яка отримує грошові кошти, а також зазначені її паспортні дані;

• також має бути вказана сума, яку особа отримує (вказана цифрами та прописними буквами), якщо кошти в іноземній валюті, має бути зафіксовано, за яким курсом буде повертатись борг;

• також має бути передбачений кінцевий термін повернення отриманих коштів або визначено періоди для повернення частками;

• у разі, якщо кошти передаються під відсотки – має бути передбачена ставка, під яку отримуються кошти;

• після підписання договору (розписки) необхідно підписати акт прийому-передачі грошових коштів у двох екземплярах (по одному – для кожної сторони);

• після підписання договору кредитор (позикодавець) повинен отримати від боржника копію паспорта та ідентифікаційного коду;

• при передачі в якості забезпечення договору позики рухомого/нерухомого майна оформлюється договір іпотеки/застави, який в обов’язковому порядку має посвідчуватись нотаріусом.

Відповідно до Постанови Верховного суду України від 11 листопада 2015 року у справі № 6-1967цс15 розписка як документ, що підтверджує боргове зобов’язання, має містити умови отримання позичальником в борг грошей із зобов’язанням їх повернення та дати отримання коштів.

Якщо умови укладення договору позики (розписки) сторонами були не дотримані, то буде  вважатися, що між сторонами не укладено даний договір.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА