Як правильно заповнити бюлетень на місцевих виборах

Автор: Нова Газета

Місцеві вибори 2020 року проходитимуть у незвичних умовах: на тлі епідемії COVID-19. Поки фахівці сперечаються, як забезпечити вчасну дезінфекцію приміщень, канцелярського приладдя та організувати голосування людей, що перебувають в обсервації, пропонуємо трохи познайомитися із тим, якими будуть цього разу бюлетені та як їх доведеться заповнювати.

 

Перш за все, змінилася форма бюлетеня. Тепер виборець може обирати тих членів партії, яким віддає перевагу. Тобто ви маєте свого роду страховку від випадків, коли голосуєте за перших п'ятьох зазначених кандидатів від партії, а інші вже проходять, як-то кажуть, за домовленістю.

Звісно, система змінилася, але нічого складного у ній немає. Навіть якщо станеться так, що ви припустилися помилки при заповненні, маєте право невідкладно звернутись із письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав бюлетень, із проханням видати інший в обмін на неправильно заповнений. Щодо цього робиться відповідна позначка у списку виборців навпроти прізвища виборця, а бюлетень з помилкою невідкладно погашається, про що складається акт, щоб під час підрахунку голосів бюлетень був врахований як невикористаний.

Нова форма виборчих бюлетенів застосовуватиметься там, де у територіальній громаді 10 тисяч і більше виборців (саме зареєстрованих виборців!).

Також такий бюлетень матиме кожен виборець для голосування за депутатів районних рад і ще один – для голосування за депутатів обласних рад, тож навіть мешканці невеличкої громади заповнюватимуть новий бюлетень, обираючи обласну раду.

Ліворуч у бюлетні буде перелік партій.

Посередині два квадратики для позначок.

Праворуч міститиметься пронумерований перелік кандидатів від цієї партії.

Спочатку обираємо партію та ставимо «галочку», «плюсик» чи будь-яку іншу позначку в першому квадраті для волевиявлення за партію;

до другого квадрату вписуємо номер кандидата, якому віддаємо перевагу у відповідному територіальному списку своєї партії.

Вносити цифри для голосування за кандидата треба буде дуже уважно:

• внести  максимально точний номер, який зазначено поряд з його прізвищем (наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо);

• цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок, який розкреслено у вигляді трафарету (як на старих конвертах).

Якщо в громаді зареєстровано менше 10 тисяч виборців, то і в бюлетені для голосування за депутатів необхідно буде також обрати лише з переліку прізвищ.

У більшості населених пунктів України людина отримає 4 виборчі бюлетені для голосування за:

• очільника населеного пункту (громади, села),

• депутатів відповідної ради ОТГ;

• депутатів районної ради;

• депутатів обласної ради.

Старост обиратиме рада громади за поданням голови громади!

Вибори депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) проводяться за мажоритарною системою (обиратимуть лише з прізвищ).

 Зрозуміло, що найважче розібратися у цьому буде літнім людям. Доведеться витратити час та пояснити їм, як заповнювати.

Інша справа, якщо людина погано бачить. У людей з інвалідністю є можливість звернутись до членів комісії по допомогу в заповненні бюлетеня, тоді комісія обере з наявних на дільниці виборців (крім членів комісії чи спостерігачів) людину, яка згодиться допомогти в голосуванні.

За матеріалами Громадянської
мережі «ОПОРА»

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА