Сад з імунітетом

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

«Пане Олеже, це рай?» – «Інколи сад може бути й пеклом», – іронічно відповідає Олег Сергійович Оврас – засновник Велесового саду, що росте у Цибулевому… 

 

Ми йшли поміж рівних рядів невеличких яблунь. Деякі і досі згиналися під вагою достиглих яблук, хоча більшість урожаю вже зібрана. Велесів сад народився у Цибулевому Знам’янського району (тепер це Дмитрівська ОТГ) вісім років тому. Спочатку це мав бути невеликий сімейний бізнес, який полягав у вирощуванні яблук, проте згодом сад пережив кілька трансформацій, ставши… імунним. Сьогодні Велесів сад – це колекція близько двадцяти імунних сортів яблунь, а також саджанці груш, слив, черешень, абрикос. Крім дерев, під покровительством давнього бога торгівлі – Велеса – ростуть смородина, виноград, полуниця, лаванда та ще кілька видів декоративних рослин.

Природньо, про сад ми говорили в саду.

– Олеже Сергійовичу, як довго мріяли про сад?

– Можу сказати, що довго не мріяв. Досить тривалий час я працював учителем математики і фізики, потім – чиновником у Знам’янській райдержадміністрації, а коли прийшов до влади Янукович – покинув цю роботу і вирішив зайнятися садівництвом. Мені було сорок років, я почав задумуватися про заняття, яке робить людину щасливою…

 

– І цим для вас виявися сад?

– Розумієте, це мені до душі. Тим не менш, перший сад, який ріс на цьому місці чотири роки тому, я… викорчував. Виявилося, що, не маючи особливого досвіду, на двох гектарах землі я посадив переважно такі сорти, які вражаються хворобами, хоча серед споживачів це були досить популярні сорти. Якщо раніше періоди між двома послідовними обробками від хвороб складали 7-12, потім 7-9, то зараз 5-7 днів. Це значить, що з оприскувачем ви маєте гасати у своєму саду і вдень, і вночі. А отже майже всі яблука, які ви купуєте у супермаркетах, обробляються разів із двадцять-тридцять за сезон. Як можна їх їсти? Внутрішньо я давно був противником надмірної хімічної обробки плодових дерев. Хотілося змінити сорти, але стійких до хвороб яблунь на той час в Україні було мало або я мало їх зустрічав…

– На яких сортах зупинилися в результаті?

– Спочатку це були Голден Делішес, Джонаголд, Ренет Семиренка… Це при тому, що досвіду в садівництві – нуль. Перша проблема, з якою я зіткнувся, стала парша, на яку почали хворіти дерева. Друга проблема – низька урожайність окремих сортів, зокрема Джонаголду на жирних родючих ґрунтах. Це вже зараз я вам можу розказати, що яблуня любить не чорнозем, а суглинок, для неї це рідний ґрунт. Існує така собі конкуренція між активністю росту і плодоношенням. Якщо їй надмірно добре, вона закладає мало плодової бруньки, а більшість енергії направляє в ріст, і урожайність на чорноземі буде не більше п’яти кілограмів з дерева…

– А щоб створити бізнес-сад, які сорти краще обрати?

– Це називається «промисловий» сад. Для цього ви мусите мати приблизно сім сортів. Якщо підійти математично і логічно, то яблука, які ви збираєтеся продавати, мають бути різного забарвлення і різного періоду лежкості – щоб угодити якнайбільшій кількості покупців.

– А що означає «імунний сад»?

– Імунний – це стійкий до хвороб. У Велесовому саду ми зібрали колекцію стійких до хвороб сортів, нині їх у нашому саду 20, і для промислового саду можна використовувати щонайменше п’ять із них. Є дві найпоширеніші хвороби: парша і борошниста роса. Селекціонери багато років боролися з цим і не безуспішно – більше ста років тому у Франції виведено один із перших імунних сортів Флоріна – досить поширений на присадибних ділянках… Так-от, є шість видів парші, і Флоріна стійка до п’яти.

Ось дивіться: це яблуня імунного сорту, а ось – ні. Бачите різницю? (Різниця і справді видима навіть дилетанту у садівництві. В імунної листя здорове, соковите і без жодної крапочки, інший листочок слабкий і скручений – вражений хворобою. Тим часом щоб сформувати одне красиве привабливе яблуко, на яблуні повинно бути 25 здорових добре розвинених листків, оскільки дихає яблуня листям).

– Розкажіть про назву свого саду, вона досить нетипова…

– Якщо чесно, це була моя помилка. Мені ця назва здалася дуже звучною, проте багато людей телефонують і кажуть: алло, це веселий сад?...  Майже ніхто так і не дочитав, що додзвонився у Велесів сад…

– Чи рентабельно займатися садівництвом в Україні?

– Не сказав би. Зараз попит на яблука досить низький. Коли я закладав сад, ціна на яблука була в межах 1 долара за 1 кг. Зараз ми продаємо яблука за ціною від 8 до 12 гривень у роздріб. Садівництво поступово стало неприбутковим, якщо хтось почав раніше і на тих цінах яблук збудував сховище, то це одне. А якщо ти починаєш зараз і мусиш по дешевих цінах продавати яблука, то…

– Спеціально для читачів «Нової газети» можете поділитися секретом садівництва?

– Перед початком щеплення або висадки саджанця треба казати «Боже, поможи». А віднадити від саду зайців допоможе старе сало… Хоча страшнішого звіра за двоногого – людину – немає.

– Де можна придбати яблука і саджанці з Велесового саду?

– Один раз на тиждень вивозимо продавати яблука на знам’янському базарі. Друг допоміг зробити сайт, там я виставляю інформацію про сорти саджанців, які ми вирощуємо в розсаднику, правила обрізування та догляду за деревами. Більшість продукції надсилаємо Новою поштою, тож запрошую до мене на сайт www.velesgarden.com.ua, прийом замовлень за телефонами: 0979069646, 0994994961.

Інна ТІЛЬНОВА, фото автора

 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА