«Індивідуальний» підхід

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Якщо ваше помешкання досі опалюється централізовано, тоді вам варто прочитати цю статтю. Особливо тим, хто мешкає в одноповерховому багатоквартирному будинку. 

 

Саме у такій будівлі в семи квартирах живуть кропивничани по вулиці Левитського, 69 (колишня Колгоспна). Три з них вже перейшли на індивідуальне опалення, чотири приєднані до централізованої системи обігріву  КП «Теплоенергетик». 

– Про відключення від централізованого опалення нас попередили наприкінці серпня, – розповідає одна із мешканок цих чотирьох квартир Світлана Полякова. 

– Нам пропонували встановити автономне опалення, – продовжує її сусідка Наталія Галушко. – Зрозуміло, що за півтора місяця до початку опалювального сезону зібрати 50 тисяч гривень на автономку – нереально. Пропонували нам перейти на електричне, але ми не згодні, бо у двох квартирах нашого будинку люди такі системи поставили, однак через високі стелі ефект від них поганий – взимку в помешканні все одно холодно.

Коли ж жителі згаданих трьох квартир (у четвертій ніхто не живе) почали нагадувати підприємству, що в законі передбачено від’єднання багатоквартирного будинку від ЦО лише у тому разі, коли не менше 50% квартир і нежитлових приміщень відокремлені від нього, то почули відповідь: це стосується лише багатоповерхових будівель. І взагалі – рішення обрізати трубу мотивоване невигідністю подавати теплоносій до їхніх помешкань. Тут слід зауважити, що стосовно законності від’єднання комунальники, м’яко кажучи, злукавили. Бо в законі «Про житлово-комунальні послуги» навіть термін «багатоповерховий» відсутній... Більш того, йдеться в ньому, відключення від ЦО – це право, а не обов’язок. 

«У багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов’язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Більш того – «Не допускається примусове відокремлення (відключення) від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, у багатоквартирних будинках у разі відокремлення (відключення) від цих мереж інших власників квартир та нежитлових приміщень».

Та попри це, 22 вересня міськвиконком прийняв рішення про відключення 12 будинків у місті, в тому числі й по Левитського. До початку опалювального періоду залишалося три тижні.  

За словами Наталії Галушко, у міській раді її і сусідів потішили тим, що влада потурбується про компенсацію витрат на встановлення індивідуального опалення. 

– Коли ж ми зацікавилися цим питанням, – зауважує Наталія, – у міськвиконкомі повідомили, що компенсація належить лише малозабезпеченим родинам. Усі ми не змогли надати відповідні документи з різних причин. Тож цей варіант нам поки не світить.

– До того ж, – доповнює Світлана Полякова, – нам було сказано, що зробіть усе за власний кошт, а потім вам компенсують. Колись. Надіятися на «колись» – якось не дуже прагматично. 

Врешті-решт, завдяки, можливо, численним зверненням в різні інстанції представники «Теплоенергетика» проявили розуміння й пообіцяли цього сезону будинок не відключати. Тоді квартировласникам здалося, що проблему вирішали... Минали дні, тижні, місяць. Настали холоди, а батареї не нагрівалися.  За версію тепловиків, запустити теплоносій заважали численні пориви. Тим часом у холодних помешканнях ставало вогко, по кутках з’явилися пліснява й грибок. Уночі доводилося спати під кількома ковдрами, вдень – грітися електровентиляторами й кухонними плитами. Добре, що щастило із доволі теплою погодою, що трималася навіть наприкінці листопада. 

Від’єднують регулярно

Чи справді у цьому випадку свою сумну роль відіграли діряві труби? Ми з’ясовували в «Теплоенергетику». 

Начальник енергоінспекції цього КП Інна Латаєва розповіла, що ще в березні на тепловому вводі стався порив. 

– Його дуже важко знайти, бо ввід – більше 300 метрів, і його труба прокладена не в каналі, а лежить просто в землі, через що вода із дірки не просочується на поверхню. Опалювати ті чотири квартири нам вкрай невигідно. Так само – робити ремонт мережі, бо лише відкопати трубу коштує не менше 60 тисяч гривень. Власне через ці причини ми й надали до виконкому документи з тим, щоб будинок номер 69 відключити від централізованого опалення. Це постійна практика оптимізації тепломережі міста, будинки, в яких більшість перейшли на автономки, від’єднуємо регулярно. Водночас люди отримують дозволи на монтаж індивідуального опалення. 

Пані Інна також пояснює, що перед початком опалювального сезону відбувалося наповнення тепломереж водою, щоб виявити тонкі місця. І їх виявилося чимало. Тож, логічно зауважує вона, всі сили ремонтників кинули на ті місця, де більша концентрація жителів – на так звані спальні райони,  де по 20-30 багатоповерхівок опинилися під загрозою увійти у сезон холодними. У «Теплоенергетика» просто не було фізичної й матеріальної можливості оперативно провести ремонти по всьому місту. А згодом на все це наклалася ситуація із коронавірусом, яким наразі заразилося чимало співробітників підприємства.   

– Я це пояснювала їм (жителям Левитського, 69), говорила, що впораємося із у великих масивах – займемося вашим тепловводом. Зрештою, ми знайшли місце пориву, але виявилося, що воно практично під величезним горіхом. А ще ж треба було узгодити роботи із власниками інженерних мереж на тій ділянці... 

Редакція отримала офіційну відповідь жителям проблемного буднику, в якій все сказане Інною підтверджується. Наведемо деякі фрагменти із неї, що доповнюють загальну картину.

«...зазначені теплові мережі є значною мірою морально та фізично застарілими, оскільки були введені в експлуатацію ще в 60-х роках минулого століття, технологічний стан зазначених теплових мереж можна охарактеризувати як незадовільний, оскільки ступінь зносу мереж складає 90%. Витрачання підприємством значних матеріально-фінансових ресурсів на капітальний ремонт теплових мереж протяжністю біля 400 м на опалення лише 100 м2 є нераціональним використанням коштів підприємства...

Передумовою виконання теплопостачальним підприємством будь-яких робіт з ліквідації місця пошкодження теплових мереж повинно бути проведене погодження земельної ділянки на предмет розташування інженерних комунікацій різного призначення. Тільки після відповідного погодження було з’ясовано, що в місці пориву теплових мереж (теплового вводу на будинок №69 по вул. М. Левитського) розташовані приватні споруди мешканців, крім цього, знаходиться скупчення інженерних комунікацій різного призначення, а саме: силовий кабель; кабель зв’язку та велике дерево горіху, яке розташоване на шляху проходження зазначених теплових мереж.

Після зрізання горіху підрозділом МНС 1 грудня поточного року КП «Теплоенергетик» спрямувало всі технічні сили підприємства на роботи з ліквідації аварійної ситуації на вказаних теплових мережах.

Підприємство планує до 5 грудня поточного року завершити проведення аварійно-відновлювальних робіт по ліквідації аварійної ситуації на тепловому вводі житлового будинку №69 по вул. М. Левитського.

Нарахування за послуги централізованого опалення для споживачів... буде проведено з урахуванням фактичних днів отримання послуги централізованого опалення».

У день, коли цей матеріал був майже готовий, у холодних квартирах нарешті-таки потепліло. Хоча радість їхніх мешканців доволі стримана, як з’ясувалося у розмові із Світланою Поляковою. 

– Під час розкопування з’ясувалося, що безпосередньо біля теплової труби якийсь дядько незаконно викопав собі каналізацію – щось на кшталт зливної ями. І, скоріше за все, всі нечистоти призвели до прогнивання. Хлопці заварили трубу, але чи вистачить її до весни – велике питання...  

Як і те, чому ж все-таки людей так запізно попередили про від’єднання від опалення. Забудькуватість? Байдужість?       

Правду кажучи, енергетиків можна зрозуміти: витрачати ресурси і сили на завідомо збиткову мережу – не по-хазяйськи. І похвально, що не кинули три сім’ї напризволяще. Вочевидь, у такій ситуації навіть цапа-відбувайла не відшукати. Найголовніший висновок: найкращий твій рятувальник – ти сам. У цьому вже остаточно переконалися Світлана й Наталя. Тому вже почали відкладати гроші на індивідуальне опалення.         

Фото автора

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА