Як уберегтися від мобільного шахрайства?

Автор: Нова Газета

Про види мобільних шахрайств розповідає фахівчиня Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Цуцман.

 

!

Перемога в акції. На ваш номер приходить SMS від мобільного оператора або магазину, що ви перемогли в акції, але для того, щоб отримати виграш, ви повинні на певний номер переказати кошти, надіслати повідомлення або зателефонувати.

Ваші дії: не поспішайте виконувати прохання, вказане в повідомленні. Перевірити наявність акцій мобільних операторів або магазинів доволі просто. Необхідно лише зайти на офіційний сайт або зателефонувати на контактний номер оператора або магазину та уточнити всі деталі.

 

!

Виготовлення дубліката SIM-карти з метою заволодіння коштами на картці. На ваш мобільний номер телефонують з невідомих номерів та, не дочекавшись відповіді, переривають дзвінок, а ви перетелефоновуєте. Після чого шахрай телефонує вашому оператору та блокує номер телефону у зв’язку з його втратою. Згодом шахрай повторно телефонує мобільному оператору, який обслуговує SIM-картку, відповідає на питання оператора для підтвердження, що саме він є власником картки (у більшості випадків питання стосуються останніх номерів абонентів, з якими спілкувався клієнт), а далі шахрай отримує дублікат вашої SIM-карти і доступ до вашої картки.

Ваші дії:

„не відповідати на дзвінки з невідомих номерів;

„не зазначати номер телефону, закріплений за платіжною карткою в оголошеннях;

„не розголошувати номери телефонів близьких стороннім;

„не передавати стороннім SMS-коди, які вам надходять на номер;

„звернутися до оператора із заявою про те, що дублікат вашої SIM-карти може бути виданий лише за наявності паспорта або перейти на контрактне обслуговування номеру.

 

!

З вашим родичем сталася біда. На ваш номер телефонує особа, яка назвавшись знайомим вашого родича або поліцейським, повідомляє, що ваш родич затриманий, але є можливість вирішити це питання за певну суму коштів. Кошти необхідно або скинути на картку, або підвезти в певне місце, або відати їх третій особі, яка за ними приїде.

Ваші дії:

„запитайте посаду особи, яка телефонує та до якого саме відділення поліції доставлено  родича. Як правило, після таких запитань шахрай намагатиметься маніпулювати, зазначаючи, що вашому родичеві «світить реальний термін та його посадять»;

„не повідомляйте інформацію про себе та своїх близьких;

„терміново завершіть розмову і зателефонуйте тому родичеві, з приводу затримання якого повідомили.

 

!

Дзвінок від працівника банку. Найчастіше шахраї працюють за такою схемою: телефонують та повідомляють щодо спроби здійснення атаки на ваш картковий рахунок, викрадення з нього коштів, або необхідності продовження дії кредитної картки чи підвищення кредитного ліміту на ній. Особа, яка телефонує, представляється працівником банку або служби охорони банку.

Для того, щоб заволодіти коштами, їм необхідні: пароль від картки; секретне слово, SMS-код, який прийшов на номер мобільного, номер картки, термін її дії, CVV2-код тощо.

Після чого вам надходить SMS про зняття коштів з рахунку і для того, щоб уникнути атаки на картковий рахунок, необхідно підійти до найближчого банкомата чи терміналу, ввести спеціальну комбінацію та SMS-код, який прийде на номер. Однак, якщо виконати всі дії, шахраї викрадуть гроші з картки.

Ваші дії:

„працівник банку не має права уточнювати особисті дані клієнта;

„ніколи нікому не повідомляйте номер картки, термін її дії, CVV2-код, а також паролі, що надходять в SMS;

„зателефонуйте на контактний номер вашого банку та з’ясуйте, чи дійсно відбувалася атака на картку та чи потрібно її перевипустити;

„залиште заявку оператору, що з вашим рахунком намагалися вчинити шахрайські дії та заблокуйте картку.

 

!

Помилкове поповнення мобільного телефону. На ваш мобільний приходить SMS з незнайомого номера, що ваш рахунок поповнено на певну суму. Після чого вам телефонують та просять повернути кошти на рахунок або номер телефону, оскільки помилково ввели не той номер.

Ваші дії:

повідомлення про поповнення рахунку може надходити лише з номера вашого оператора мобільного зв’язку;

„перевірте стан вашого мобільного рахунку. Якщо гроші не зарахувалися, то вимагайте копію квитанції, яка б підтвердила поповнення саме вашого рахунку.

 

!

Онлайн-шопінг. «Продавець» може пропонувати занижену вартість товару, вигідні акції, просити вас зняти ліміт з картки для проведення оплати, адже йому про це надійшло сповіщення від банку та попереджає, що зараз вам надійде SMS-повідомлення для підтвердження замовлення, оформлення послуги чи оплати товару.

Ваші дії:

„запитайте характеристики товару;

„не розголошуйте відомості вашого карткового рахунку (повідомлення 16-значного номеру вашої картки буде достатньо для проведення платежу);

„користуйтеся при/під час купівлі товару послугою «накладений платіж».

 

Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань також можна у зручний для вас спосіб: зателефонувавши на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА