Реформа, ковід та втрачені пацієнти: як обласний онкоцентр пережив 2020 рік

Автор: Нова Газета

2020 рік виявився специфічним – світова пандемія зачепила й Україну, але незважаючи на епідемію коронавірусу, проблема боротьби з онкологією залишається актуальною, адже ці хвороби займають друге місце в Україні після серцево-судинних захворювань. Про діяльність Кіровоградського обласного онкоцентру в період пандемії розповів заслужений лікар України, медичний директор, онкогінеколог Ігор Макарук.

 

«На жаль, 2020 рік закінчився невтішними показниками – простежується  зниження кількості виявлень злоякісних пухлин. Коли захворюваність в світі росте, то ці цифри ростуть і у нас. А якщо ми не виявили хворобу – це означає, що пацієнти вчасно не звернулися, відтак у цьому році будемо чекати збільшення захворюваності вже в занедбаних випадках раку, що тягне за собою більше витрат на лікування та зниження ефективності самого лікування», – розповів
Ігор Макарук.

 

У 2020 році виявлено на 17% менше злоякісних пухлин, ніж у 2019.  Проте Кіровоградщина все одно залишається лідером в Україні: обласні показники захворюваності перевищують середні показники по Україні на 10%, у Кропивницькому – на 40%.

«У 2019 році перше місце займав рак шкіри, друге – рак молочної залози та рак легень і третє місце - рак шлунка. У 2020 році структура змінилася: перше місце – рак легень, друге - рак шкіри та третє - рак молочної залози.

Це локалізації, на які потрібно звернути увагу в першу чергу, плануючи обстеження, скрінінг. Основні заходи потрібно спрямовувати на діагностику цих захворювань», – повідомив лікар.

Реформа третьої ланки

У 2020 році вступила в дію реформа третьої ланки закладів охорони здоров’я, до якої належить і онкологічний центр. Що означає ця реформа?

«Суть реформи в тому, що тепер комунальні підприємства отримують фінансування від НСЗУ безпосередньо за кількість наданих медичних послуг. Щоб реалізувати можливості, і до закладу, і до медпрацівників, і до пацієнтів висуваються певні вимоги.

Основна вимога для пацієнтів – вони обов’язково повинні бути задекларовані у сімейного лікаря. Не маючи цієї декларації, будь-який пацієнт позбавляється можливості отримати медичну допомогу за певним пакетом. Це стосується усіх лікувальних закладів третього рівня», – пояснив Ігор Михайлович.

З метою раннього виявлення злоякісних пухлин НСЗУ сформувала гарантовані пакети медичних послуг на раннє виявлення раку.

Були сформовані пакети, на які онкологічний центр уклав договори. Тепер  пацієнти Кіровоградщини мають можливість безкоштовно пройти ендоскопічне дослідження шлунка, товстого кишечнику, сечового міхура, бронхів, цифрову мамографію та гістероскопію.

Для того, щоб громадяни могли отримати ці послуги  безкоштовно, необхідно дотриматися двох умов: декларація із сімейним лікарем та електронне направлення на цю послугу. Електронне направлення може надати сімейний або лікуючий лікар, до якого звертається пацієнт. Також важливий вік: більше 40 – для мамографії та після 50 – інші дослідження.

Наступний пакет, який онкоцентр уклав з НСЗУ, – «Діагностика та хіміотерапевничне лікування». За цим пакетом пацієнти мають можливість безкоштовно отримати обстеження і хіміотерапевтичне лікування. Слід зазначити, що гарантовані пакети не означають, що абсолютно все буде безкоштовним. Всі обстеження та лікування відбуваються в межах коштів, виділених НСЗУ.

«Ми лімітовані національним переліком лікарських засобів. Заклад  може закуповувати тільки ті препарати, які є в національному переліку. Якщо пацієнту призначають ліки, які туди не входять, а при проведенні хіміотерапії часто призначають таргентні препарати, пацієнти змушені купувати їх за власний кошт. Але основна маса лікарських засобів, хіміопрепаратів надається безкоштовно», – уточнює Макарук.

Ще один пакет послуг – «Діагностика та променева терапія». За цим пакетом всю медичну допомогу пацієнти отримують безкоштовно.

Як і раніше, пацієнти вважають, що лікування в онкологічному центрі, об’єктивно, дороге, і одна із причин, чому вони не їдуть на обстеження, – брак коштів. Тому інформація про те, що лікування проводиться безкоштовно, повинна розширити доступ до надання спеціалізованої допомоги онкологічного профілю.

Наступний пакет «Хірургічні операції онкологічним хворим». У цьому плані є особливості, тому що базова ставка, по якій фінансуються операційні втручання, складає 4600 грн. Сума абсолютно однакова для усіх операцій.

«Звичайно, не можна порівняти затрати на хірургічне втручання, наприклад,  апендектомію з оперативним втручанням в онкології, де об’єм операції набагато більший і частіше супроводжується не лише видаленням хворого органа, а й видаленням регіональних лімфовузлів, застосовується спеціальна техніка, шовні матеріали. Вартість такої операції буде набагато вищою. Незважаючи навіть на введені коригуючі коефіцієнти, все одно ми не можемо повністю покрити вартість оперативного втручання за кошти НСЗУ. Тому при проведенні оперативних втручань також необхідна допомога пацієнта в плані закупки тих лікарських засобів, які не входять до нацпереліку.

Для прикладу, пацієнти, які оперуються з приводу пухлини кишечнику, потребують введення після операції білкових препаратів, які є дороговартісними та не входять у Перелік. Якщо раніше для зшивання кишківника використовували акрілові чи шовкові нитки, то зараз є можливість провести операцію  з використанням спеціального степлерного апарата, який накладає шви за декілька хвилин. Завдяки такому апарату скорочується час операції, менше ускладнень, гарантія повноцінності цього анастомозу, і пацієнт видужує скоріше. Але, звичайно, цей апарат одноразовий, і пацієнт купує його за власний кошт. Людині доводиться обирати, або погоджуватись на операцію застарілим методом, або використовувати сучасні технології», – розповів деталі директор.

Пацієнти,
які до нас не доїхали

Причина того, що пацієнти не доїхали до онкологічного центру, пов’язана з карантином. Коли була перша хвиля епідемії, існували обмеження в русі транспорту, було відсутнє міжміське сполучення і  саме в той період онкоцентр втратив велику кількість пацієнтів, які не отримали допомогу.

«Порівняно з 2019 роком ми не долікували 30% пацієнтів. Крім того, не була відшліфована процедура направлення в онкоцентр, скринінг захворювання на коронавірус, був дефіцит тестів. З часом все це налагодилося, і тепер пацієнти мають можливість пройти тестування на наявність антитіл в поліклініці онкоцентру перед госпіталізацією. Таким чином, ми ліквідовуємо  необхідність знову направляти їх у район для проведення тестування, бо не всі громадяни знають, що цей аналіз необхідний для госпіталізації. Та й не в усіх районах є можливість пройти ці обстеження. У частини пацієнтів при діагностиці в лабораторії онкоцентру виявляють антитіла. Це змушує нас відправляти  їх до сімейних лікарів на дообстеження.

На сьогодні ситуація потроху налагоджується, потік пацієнтів збільшується. Але поки не закінчиться пандемія, сподіватись на абсолютну доступність медичної допомоги не доводиться», – резюмував Макарук.

Для того, щоб збільшити доступність медичної допомоги, в реєстратурі онкологічного центру ввели телефони для довідок:

Реєстратура: 0800 303 716;

(0522) 32 22 90;

380676103252;  380676103707;

380676103176;  38067103706.

Також спростили процедуру запису на прийом. Якщо раніше обов’язковою вимогою було йти до сімейного лікаря та брати від нього електронне направлення, то зараз пацієнт може зателефонувати та записатися на прийом до того чи іншого фахівця. Але для того, щоб був порядок в поліклініці, щоб не було черг, у закладі впровадили електронну чергу запису на прийом. Кожен пацієнт, який зателефонував, отримує «віртуальний талон» на чергу до фахівця на конкретний час прийому.

Що далі?

На Євробаченні виступатиме гурт Go-A, який співатиме світу пісню під назвою «Шум». В її основі – українська автентична веснянка. Цікаво, що таку веснянку записували і ми з проєктом «Баба Єлька» від Насті Павлівни Зеленько 1939 р.н. із села Розумівки Олександрівського району. А ще цікавіше, що цю веснянку в сучасному аранжуванні за два тижні до Go-A заспівала на широкий загал наша кропивницька співачка YELKA (Світлана Буланова). Про що це свідчить? Що рідне – найкраще і незаслужено забуте й знецінене – повертається до наших очей і вух, а Кіровоградщина може бути джерелом краси світового рівня! Знецінювати локальне і захоплюватися розпіареним, але водночас низькопробним – на жаль, наша традиційна національна риса.

Минулого тижня відбулося направду несподіване: таке собі метафоричне перетворення малоросів на бандерівців сталося разом із закриттям трьох телевізійних каналів, які в народі називають «рупорами кремля». Минулого року нам казали, що треба домовлятися посередині, бачили в очах Владіміра Путіна бажання миру і «яка різниця, під пам’ятником на чию честь чекати побачення з дівчиною». Аж тут у влади раптово починають рости козацькі вуса та з’являється на голові кашкет УПІвця і вже, виявляється, з’явилася різниця, хто і про що розповідає нам з телевізора.

Звісно, про вуса і кашкет жартую.

Але такий несподіваний державницький вчинок справді викликав схвалення навіть в опозиції (яка, правда, негайно поспішила нагадати, що ідея закриття пропагандистських каналів датується 2018 роком і належить саме їй, проте тоді,  три роки тому, щось-якось-не зрослося).

Та все ж тимчасово чи назавжди «говорящі голови» – такі собі ретранслятори справжніх ляльководів зі сторони східного сусіда – втратили свої головні медіамайданчики для виступів. Залишився інтернет, соцмережі та трибуна Верховної Ради України, з якої навіть «вставай, страна огромная» можна заспівати і за це нічого й не буде.

Що сховане за рішенням НРБО припинити мовлення трьох телеканалів (не виходить назвати їх українськими, хоча юридично вони такими є, точніше, були). Розповідати про те, що він не російський агент, власник цих телеканалів поїхав на канал Росія 24, а решта українців, навіть якщо вони до цього й не дивилися телевізор, запаслися попкорном, адже ось-ось ми зрозуміємо, що ховалося за цим рішенням і чи буде продовження.

Яким може бути продовження? Насправді канали з такою риторикою і дискурсом не мали б права на життя у жодній цивілізованій країні. А ще, погодьтеся, виглядає якось дивно: однією рукою закривати канали, а іншою давати «добро» на закупівлю електрики в тієї ж таки Росії. Оце так турбота про інтереси держави!

Та все ж найважливіше, що відбувається в країні – це обстріли на Сході, нові загиблі від російських обстрілів. І цілком можливо, що це – якраз очікувана відповідь РФ на намагання навести лад в українському інформаційному полі.

У 2020 році виявлено на 17% менше злоякісних пухлин, ніж у 2019.  Проте Кіровоградщина все одно залишається лідером в Україні: обласні показники захворюваності перевищують середні показники по Україні на 10%, у Кропивницькому – на 40%.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА