В Олексіївці під загрозою закриття ФАП

Автор: Нова Газета

До редакції «Нової газети» надійшов лист, у якому жителі села Олексіївка, що територіально входить до складу Мар’янівської ОТГ, з тривогою повідомляють про те, що можуть залишитися без первинної меддопомоги через проблеми з фінансуванням сільського фельдшерсько-акушерського пункту.

Як розповіла завідувачка ФАПом Наталя Юрченко, сільчани (в Олексіївці нині майже 250 жителів) вже написали колективні листи керівникам первинної ланки медицини на Маловисківщині і сільському голові з проханнями і вимогами не припиняти роботу медустанови, спільно знайти кошти на утримання ФАПу, як це і передбачено законодавством. «Чомусь на інших територіях, де утворились громади, таких проблем нема, – каже Наталя Юрченко. – Знаємо, що співфінансуються ФАПи у Злинській громаді, Смолінській, Маловисківській. А чим же завинили жителі нашого села, що чуємо, мовляв, немає коштів на утримання ФАПу? Досі були, а тепер чому це їх немає?».

З коментарем ми звернулися до Ольги Левченко – директорки Маловисківського центру первинної медико-санітарної допомоги.

«Так склалося, що наш ЦПМСД обслуговує пацієнтів не лише з Маловисківської громади, а й з інших сіл, які раніше належали до Маловисківського району, зокрема зі Злинської та Мар’янівської ОТГ. Проте Національна служба здоров’я України не фінансує ФАПи – відповідно до принципу «гроші ходять за пацієнтами» НСЗУ оплачує послуги сімейних лікарів, з якими підписані декларації, а діяльність фельдшерсько-акушерських пунктів лягає на плечі бюджетів громад. Лікаря можна утримати тільки зарплатою. За нашими підрахунками, тільки на зарплату медпрацівників громади потрібно більше 110 тис. грн. Проте із бюджету Мар’янівської ОТГ на ці послуги виділено удесятеро менше – 11 тис. грн». 

Що кажуть в Міністерстві охорони здоров’я?

До останнього часу фінансування фельдшерсько-акушерських пунктів покладалося на систему охорони здоров’я України, себто на державний бюджет. Втім, медична реформа принесла істотні зміни в порядок фінансування, а відтак і в існування ФАПів. Оскільки фельдшерсько-акушерські пункти створювалися для обслуговування територій, де проживали від 350 осіб, то віднині й надалі їхнє фінансування не здійснюватиметься з державного бюджету.

До цього варто додати той факт, що фінансування медичної сфери здійснюється за принципом «гроші ходять за пацієнтом». Відтак, фінансуються ті медичні заклади, чиї лікарі уклали із громадянами декларації. Оскільки переважна більшість мешканців сіл уклали угоди із лікарями амбулаторій групової практики або монопрактики, а не фельдшерсько-акушерських пунктів, то фінансування останніх виглядає недоцільним. Разом із тим, ліквідувати фельдшерсько-акушерські пункти не обов’язково. Вони не фінансуватимуться з державного бюджету, проте можуть фінансуватися сільським. Процес децентралізації надає селянам такий інструмент. Сільради повинні визначитися: або вони фінансують ФАПи на своїх територіях з місцевих бюджетів, або ж, відповідно до чинного законодавства, їх ліквідовують.

У разі, якщо сільрада ухвалює рішення про збереження медпункту й бере зобов’язання його фінансувати, то всі потреби оплачуватимуться з місцевого бюджету. Це стосується як зарплати фельдшера й акушера, так і закупівлі ліків, утримання приміщення, сплати комунальних послуг – води, світла, тепла, а також технічного забезпечення й устаткування. Якщо таке рішення ухвалюється, то ЦПМСД може призначити медпрацівника, котрий відповідно до погодженого графіка, буде проводити в ньому прийом.

У відповідь на запит «НГ» у Мар’янівській ОТГ проблему прокоментували так:

«Комунальне некомерційне підприємство «Маловисківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Маловисківської міської ради (надалі – Центр) зареєстрований та розташований в м. Мала Виска. Засновником та власником комунального закладу є Маловисківська міська рада.

Відповідно до Бюджетного кодексу України видатки на функціонування закладів, переданих районними радами до громад, в тому числі і закладів охорони здоров’я, здійснюється з бюджету таких територіальних громад, за місцезнаходженням таких закладів.

Відповідно до чинного законодавства, медична послуга оплачена за програмою медичних гарантій з державного бюджету.

Відповідно до ст. 89 Бюджетного кодексу, до повноважень місцевого самоврядування, відноситься оплата комунальних послуг та енергоносіїв комунальних закладів охорони здоров’я, які належать відповідним громадам, для забезпечення надання медичних послуг за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.

Таким чином, основне джерело фінансування Маловисківського центру первинної медико-санітарної допомоги є оплата за програмою медичних гарантій з державного бюджету, яка здійснюється НСЗУ та сплачується за єдиним тарифом всім закладам охорони здоров’я України в межах пакетів послуг.

 У порядку механізму міжмуніципального співробітництва  Мар’янівська сільська рада готова взяти участь у співфінансуванні сплати комунальних послуг ФАПів, розташованих на території громади, але за умови надання якісних медичних послуг з боку Центру. Але, на жаль, на неодноразові прохання з боку місцевої влади питання надання медичних послуг, зокрема присутність на території сімейного лікаря, керівництвом центру не вирішено, при цьому Центр стабільно отримує фінансування з держави.

 На сьогодні Центр самостійно визначає свою структуру. Всі працівники  ФАПів є працівниками Центру, перебувають з ним в трудових відносинах і відповідно до вимог законодавства фінансуються виключно Центром. Сільська рада не має та не може мати жодного стосунку до внутрішніх трудових відносин Центру, прийняття рішень щодо, зокрема, визначення штатної чисельності та скорочень. Це виключна компетенція Центру та його засновника – Маловисківської міської ради».

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА