Долинська. На одну проблему менше?

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Позаминулого тижня виконувач обов’язків голови Кіровоградської ОДА Валерій Жалдак під час робочої поїздки у Долинську обговорив проблему водопостачання міста. Вона – одна з найактуальніших в Долинській вже років із тридцять. Головне завдання – автономізувати систему від  гірничозбагачувального комбінату окислених руд.

 

Трішки історії. У 1985-му році в Долинскій силами СРСР, Чехословаччини, Румунії, Німецької демократичної республіки та Болгарії розпочалося велике будівництво гірничозбагачувального комбінату окислених руд. Тоді ж почали будувати житло та створили систему водогону для міста, яку обслуговує комбінат. Тобто вона зациклена на підприємство, спроектована так, що працювати окремо від нього не може. КГЗКОР добудувати не встигли, він занепадає ось вже 36-ий рік, а водогін постачає містянам неякісну та дорогу воду. Причини цього в зношеності й застарілості технології та нових економічних реаліях, що настали із розпадом імперії.

Важливий момент – система водопостачання комбінату розрахована на 50 тис. кубометрів на день, а Долинська зараз споживає менше тисячі.... Тобто 49 тисяч кубів ганяється по системі, щоб забезпечити її працездатність. 

«Спільними зусиллями департаменту ЖКГ, керівництва громади необхідно напрацювати якісні рішення і зняти проблему забезпечення міста водою з порядку денного. Раз і назавжди. Розуміння, як рухатися в цьому напрямку, у голови громади є», – зазначив тоді Валерій Жалдак.

Що це за рішення, про які ідеї йдеться, скільки це коштуватиме і невже нарешті Долинська забуде про ці негаразди, ми розпитали в очільника ОТГ Євгенія Звіздовського.

– Методика і стратегія лишається як раніше: комбінат поки постачає воду, а ми активно працюємо над тим, щоб добудувати альтернативний водогін і спробувати його запустити. Потрібно 13 мільйонів гривень, щоб завершити його будівництво. Маю великі сподівання, що спільними зусиллями, коштами нашого та обласного бюджетів цього року спробуємо цей проєкт реалізувати.

За словами співрозмовника, мова йде про воду зі свердловин, що розташовані за п’ять кілометрів від Долинської в селі Першотравневому. Із них водогін подаватиме воду в міську систему водоканалу, де очищатиметься, знезаражуватиметься і потраплятиме споживачам.

– Ця система вже є, лишилися технічні моменти – підключити підстанцію електроживлення тощо. Можна сказати, що вона практично готова, і, щоб запустити на повну, залишається зовсім трішки.

– Після цього про проблему забудемо?

– Не зовсім так, лишиться ще одна – каналізаційні мережі. Тому що стоки продовжуватимуть йти на КГЗКОР. І тоді нам доведеться розглядати варіанти: або брати на свій баланс ці комбінатівські мережі, або водопровідні мережі – у нас, а каналізація залишається в них. Останній варіант вважаю неприйнятним. Наше фінальне бачення: альтернативне водопостачання забезпечує місто, мережі комбінату не відключаємо – прокачуємо по них небагато води, щоб був запас на випадок нестачі води із свердловин – і поки що користуємося каналізаційними мережами підприємства. Інших варіантів ми не бачимо. Розробляли, до слова, проєкт альтернативної каналізації. Ціна її будівництва сягає більше ста мільйонів. Це для нас – космічна сума! 

Недавно відкрили бювет в одному з мікрорайонів. Вода – відмінної якості. Тож теоретично і технічно можливо подавати воду із малих свердловин до дитсадків, шкіл, лікарень автономно. Тому і такий варіант існує.

За попередні п’ять років у місті заборгованість зі сплати за воду склала 9 мільйонів гривень. Мільйон погасили, наразі із КГЗКОРом склали графік погашення, відповідно до якого до кінця року вийдуть на п’ять.

Євгеній Едуардович також зауважує, що навіть за всього розуміння і бажання допомогти з боку влади області роботи не розпочнуться раніше другого півріччя.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА