«Другий фронт» проти четвертої хвилі: виїзні щеплення розпочато

Автор: Нова Газета

На тлі загроз нової хвилі коронавірусу, яка, за оцінками фахівців, буде жорстокішою за попередні, в Кропивницькому запрацювали виїзні пункти вакцинації у віддалених мікрорайонах.

 

У п’ятницю та суботу виїжджали на Завадівку, Савинівку, Стару Балашівку та Кущівку. Головним результатом, якого очікують від додавання мобільних пунктів до існуючих стаціонарних, окрім розширення доступу до щеплень, зокрема для літніх і маломобільних жителів околиць, – скоріше, набуття міською громадою колективного імунітету від COVID-19.

– На сьогодні в обласному центрі ми вакцинували всього в межах 36 тисяч людей. Це мало для міста, – констатує очільник Кропивницького Андрій Райкович, ініціатор нововведення. – Ми повинні були б для колективного імунітету мати до 130 тисяч вакцинованих людей, тоді можна якісь мати гарантії. Тоді можна говорити про правильну організацію навчального процесу в школах, про правильне господарювання і ритмічну роботу промислових підприємств… Я хочу, щоб мене почули й зрозуміли всі, без винятку: поруч з нами вже нові штами, які «косять» всі категорії населення, якими хворіє й молодь. Лише вакцинація може гарантувати, що людина залишиться живою, якщо захворіє.

Вакцинацію проводять у продезінфікованих салонах комунальних автобусів. Малорухомих, людей з інвалідністю до мобільного пункту підвозить «соціальне таксі», яке чергує на місці. Щеплення виконують вакцинами Moderna або CoronaVac – на вибір.

Перші сесії наприкінці минулого тижня показали, що потреба є: бажаючих достатньо, здебільшого це старші люди, яким складно діставатися стаціонарних пунктів вакцинації в середмісті. Протягом двох днів у чотирьох мікрорайонах щеплення отримали понад 220  містян.

Водночас, аналіз коментарів у соцмережах та побутових розмовах каже про те, що певна частина містян досі сумнівається у необхідності вакцинації. Тому наостанок трохи фактичної інформації, яка може комусь допомогти зробити свідомий вибір.  

Рік тому застереження щодо другої, третьої та наступних хвиль епідемії опирались лише на експертні прогнози. Сьогодні вони підтверджені статистикою. Ці хвилі – навесні та восени – чітко видно на кривій графіка системи моніторингу поширення епідемії коронавірусу РНБО для Кіровоградської області.

Видно й те, що під час кожної наступної хворіє більше людей. Якщо на вищій точці першої хвилі, яка почалася минулого березня та проходила в умовах повного локдауну, в області одночасно хворіло менше 300 людей, то на піку другої наприкінці грудня – вже майже чотири з половиною тисячі. Пік третьої хвилі прийшовся на середину вже цього травня із показником у майже сім тисяч хворих. Зрозуміло, що більшість усіх випадків в області припадає на Кропивницький, де компактно проживає близько чверті її населення.

Те ж стосується показника смертності серед інфікованих. З початку світової пандемії до 31 липня 2021-го на Кіровоградщині померло 860 людей із підтвердженим діагнозом COVID-19. Більше половини з них, майже п’ятсот – з лютого по липень поточного року, протягом останньої на сьогодні третьої хвилі.

Звісно, ця статистика не враховує наслідки для здоров’я – дихальної, серцево-судинної, імунної та інших систем тих, хто перехворів. Занадто мало часу пройшло, щоб вивчити та систематизувати цю інформацію на основі клінічних спостережень. Зазначимо також, що новий «індійській» штам, або штам «Дельта», випадки захворювання на який вже зафіксували в Україні, не тільки поширюється швидше за попередні «британський» та «африканський», а й характеризується надважкою клінічною картиною з ураженням, зокрема, шлунково-кишкового тракту та нирок.

Залишається додати, що новий стрімкий ріст кількості активних випадків після досягнення певного «дна» у плюс-мінус три десятки розпочався минулого року в серпні, відзначивши початок другої хвилі епідемії. 24 липня вже цього року кількість хворих на коронавірус, яка після травневого піку стабільно зменшувалась, у нашій області досягла мінімуму в 110 і почала зростати знову, склавши 135 в останній день місяця.

 

Андрій Трубачев

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА