ВІДСТОРОНЕНІ. Історії нещеплених за власним переконанням

Автор: Нова Газета

Які мотиви у людей, які через власні переконання опинились без роботи?

 

З 8 листопада в Україні почали відсторонювати від роботи окремі категорії працівників, які підпадають під обов’язкову вакцинацію та не мають хоча б одного щеплення від COVID-19. Наразі це представники центральної та місцевої влади, а також освітяни усіх рівнів. Зокрема, за даними обл-держадміністрації, на Кіровоградщині до роботи не допустили 541 нещепленого працівника закладів освіти. «Нова газета» спробувала дізнатися, чим керуються люди, які попри все уникають вакцинації.

Вчителька історії з Олександрійського колегіуму Лариса Лисюк вважає своє недопущення до роботи злочинним наказом і не збирається його виконувати. Про це жінка заявила правоохоронцям, які завітали до неї на урок на виклик адміністрації школи. Відповідне відео опублікувала на своїй сторінці у ФБ Світлана Бойченко.

У ході спілкування з поліцейськими вчителька зазначила, що вони «зривають» їй урок та запропонувала зачекати на неї в коридорі. Почувши відмову, сказала: «Тоді виносьте мене. Відстороняйте. Беріть і несіть».

Ця історія невакцинованого педагога з Кіровоградщини пролунала на всю Україну. Директорка закладу Наталія Малишева у коментарі «Українській правді. Життя» зазначає, що наразі відсторонені вчителі (за інформацією, через відсутність щеплення у колегіумі від роботи відсторонено 5 осіб: троє вчителів та двоє технічних працівників) продовжують не тільки ходити в школу, але й приходять на свої уроки, на яких їх тимчасово замінюють колеги, знімають відео, викладають у соцмережі та ведуть прямі ефіри. Керівництво навчального закладу двічі викликало поліцію. «А що нам було робити? Силоміць витягти вчительку з уроку ми не можемо. Кажемо, вийдіть, вона не виходить. Кажемо, надіньте маски, вони кажуть, що це – намордник. Що я ламаю їхню волю та втягнута в експерименти над людьми», – каже директорка.

«Нова газета» звернулася до Лариси Лисюк за коментарем, однак відповіді досі не отримала.

«Не довіряю жодній з вакцин»

Так коротко можна висловити позицію шкільної вчительки з Маловисківської громади. Оксана працює педагогом з 2017 року. Повідомлення про своє можливе відсторонення отримала 28 жовтня. У ньому йшлося про необхідність до початку роботи 8 листопада (до 08:30) надати документ, який підтверджуватиме наявність профілактичного щеплення проти COVID-19 або ж довідку про абсолютні протипоказання до щеплення. В іншому випадку її відсторонять від роботи без збереження заробітної плати. «Прийшли 8 листопада на роботу. Нас на вході вже чекала адміністрація школи з готовити наказами на відсторонення. Навіть не пустили забрати свої особисті речі. Лише згодом дозволили», – розповідає Оксана.

Згідно з наказом про відсторонення, для допуску до роботи жінка має пройти повний курс вакцинації (дві дози). «Я не проти вакцинації. Мої діти і я вакцинована згідно із календарем щеплень. Я проти саме недослідженої вакцини від COVID-19. Не довіряю жодній. Вони зараз проходять клінічні дослідження. І згідно зі статтєю 28 Конституції України, жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам. Я користуюсь цієї статтею, оскільки це схоже на медичні дослідження на нас. Також згідно зі статтею 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», профілактичні щеплення проводяться після медичного огляду особи в разі відсутності в неї відповідних медичних протипоказань. Але ж в пунктах вакцинації його не проводять. І ніхто не може гарантувати мені, що я отримаю безкоштовну медичну допомогу після можливих ускладнень від вакцинації», – зазначає Оксана.

Жінка не погоджується зі своїм відстороненням, тож подала заяву до суду для поновлення на роботі та виплату компенсації за дні вимушених «канікул». Водночас Оксана підшуковує онлайн-роботу, оскільки, незважаючи на все, потрібно годувати сім’ю.

Схожа історія, але з іншим результатом у вже колишнього водія шкільного автобуса Юрія (ім’я змінено на прохання співрозмовника) з Новоукраїнського району. На своїй посаді він працював з 2018 року. За його словами, спершу його з колегою хотіли відсторонити від роботи, але згодом сказали писати заяву на звільнення. Та навіть це не підштовхнуло чоловіка до щеплення. «Я бачу, що в ньому немає сенсу. Що вакциновані хворіють, що невакциновані. Якби ж були якісь гарантії, що провакцинуєшся – і буде якийсь толк, не захворієш. А так бажання щеплюватись немає», – розповідає Юрій.

Всього у Кіровоградській області відсторонили від роботи 12 невакцинованих від коронавірусу держслужбовців та 541 нещепленого працівника закладів освіти.

 

Олег Козупляка

 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА