Реабілітація мистецтвом

Автор: Нова Газета

Дивлячись на вироби художньої майстерні ГО «Патріоти Кіровоградщини»,  важко повірити, що вони зроблені не руками професійних скульпторів. А втім, над їхнім створенням працюють місцеві волонтери, а з недавнього часу – і ветерани АТО/ООС, проводячи тут своєрідну арттерапію.

Сформувавшись як проєкт під виготовлення «Ікони пам’яті загиблим за Незалежність України», з часом колектив майстерні розширив свою діяльність. Нині ж у ній не тільки створюють понад десяток різноманітних барельєфів, а й надають соціальні консультації для військових та допомагають з реабілітацією.

Понад шість років тому до України з ідеєю соціального проєкту та першою формою барельєфу «Ікона пам’яті загиблим за Незалежність України» прилетіла італійська скульпторка українського походження Олена Карамушка. За задумом авторки, ікона має вручатися батькам загиблих під час війни в Україні військових. Жінка навчила волонтерів всім тонкощам її виготовлення. «Все почалося з першої майстерні у місті Василькові Київської області. Потім нас запросили на мастер-клас, показали, як все робиться. Головний лікар обласного госпіталю для ветеранів війни Геннадій Сябренко виділив нам на території закладу приміщення, і ми тут займаємось. Наша майстерня одна з чотирьох в Україні, в якій виготовляють «Ікони пам’яті загиблим за Незалежність України», – розповідає учасник бойових дій, волонтер та соцпрацівник Вадим Калич.

Крім нього, майстернею опікуються ще четверо фахівців консультативного пункту надання соцпослуг міського центру соціальних служб і за сумісництвом волонтерів. Світлана Писакова, Юлія Круч, Валерія Стиркуль та Сергій Шагін працюють тут двічі на тиждень – у вівторок і п’ятницю. «В центрі соціальних служб ми працюємо офіційно, а тут ми просто волонтери. Нам виділили два дні на тиждень з 13 до 17-ї години для проведення арттерапії і виявлення потреб військових. В процесі роботи з військовими дізнаємося, якої допомоги вони потребують в оформленні пільг, землі, документів тощо. Складаємо акти потреб і допомагаємо», – розповідає Вадим Калич.

Основний напрямок роботи майстерні – виготовлення «Ікони пам’яті». За словами голови ГО «Патріоти Кіровоградщини» Вадима Нікітіна, за три роки існування майстерні в Кропивницькому виготовили і вручили 24 барельєфи. Так, на початку грудня батькам загиблих військових з Кропивницького району передали чергові 5 ікон. Порівняно невелика кількість вручень пояснюється тривалістю і дороговартістю виготовлення. «На створення цього барельєфу потрібно десь два місяці. Більшість часу йде на висихання гіпсу і спреїв. Спочатку заливаємо форму гіпсом, підчищаємо дефекти. Готові барельєфи розфарбовуємо і покриваємо лаком. Багато сімей хочуть отримати «Ікону пам'яті». Але ми неприбуткова майстерня і ніким не фінансуємось. Тож створюємо з того, що маємо і передають небайдужі. Ось дали нам гіпс, ми зробили п’ять ікон, вручили їх. І далі працюємо з тим, що лишилось», – зазначає Світлана Писакова.

Світлана – за освітою художник-дизайнер, тому не дивно що в «асортименті» майстерні з’явились й авторські барельєфи. «Особисто наша розробка, ми її ще ніде не представляли. Поки лише виліпили глиною, створили силіконову форму. Хочемо створити проєкт, щоб кожному військовослужбовцю, учаснику АТО/ООС вручали наш барельєф «Слава ЗСУ». Також наша робота – подарунковий Герб України. Ми хочемо створювати, хочемо допомагати, є маса ідей для роботи. Ось, наприклад, до Дня святого Миколая передали дітям-сиротам у Кропивницькому спеціальні подарункові набори з гіпсовими іграшками та фарбою. Їх діти зможуть розмалювати за своїм смаком та почепити на ялинку», – додає Світлана Писакова. 

Художня майстерня у Кропивницькому працює третій рік, але арттерапією для військових тут почали займатися порівняно нещодавно – лише кілька місяців тому. У чому її суть? Двічі на тиждень після процедур сюди приходять пацієнти госпіталю і приєднуються до творчого процесу. В їхніх руках найскрупульозніша частина роботи – шпаклювання (гіпсом зайвих ямок, які утворились в процесі застигання форми. Перевірив на собі: зосередившись на дрібних деталях, автор відчув, як з думок зникає весь негатив. Враховуючи тривалість виготовлення барельєфів, над одним виробом можуть працювати кілька ветеранів АТО/ООС, вкладаючи в неї частинку свого серця. І від цього унікальність й цінність кожної «Ікони пам’яті загиблим за Незалежність України» складно описати словами. 

Зазначимо, що вироби художньої майстерні не можна придбати, їх розповсюджують безкоштовно. Тому навіть про окупність витрачених матеріалів мова не йде. Перший «промінь надії» надійшов з Кропивницької районної ради. 10 грудня на сесії депутати прийняли рішення про затвердження районної програми підтримки учасників Антитерористичної операції та членів їхніх сімей на 2022 рік. У ній передбачили кошти для проведення урочистих заходів вшанування пам’яті Героїв і вручення художнього барельєфу батькам загиблих мешканців Кропивницького району.

Також підтримати діяльність художньої майстерні можуть усі охочі. Завжди потрібні гіпс, фарба, пензлики, силікон тощо. За деталями можна звертатися на сторінку ГО «Патріоти Кіровоградщини» у ФБ.

Олег Козупліка, фото зі сторінки у фейсбук
«Патріот Кіровоградщини»

 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА