Що нас чекає в рік Кози? Чи зійдуться кози з вовками?

Автор: Нова Газета

(Іронічно-економічні прогнози на 2015 рік)

Короткі підсумки 2014 (Року Коня): коней занесло на повороті Історії так, що багато можновладців перейшли в категорію «безкінних кавалеристів», або впали з конем в яму.

 

Хто ганявся за чужим, той втратив своє. Японська мудрість прогнозує: «Рік бунту – три роки голоду». На жаль, Майдан і його донбаське «відлуння» економіку вдарили і в хвіст, і в гриву. А деяким лідерам не пощастило ще більше – їх «вихолостила» революція і відправила на ковбасу.

Володимир Висоцький співав: «Чуть помедленнее, кони!». Трохи повільніше в Україні не вийшло. Пристрасті взяли гору над розумом. У результаті економіку понесло. Гривня знецінилася удвічі, Нацбанк додрукував 312 млрд гривень (по 6000 кожному українцю), що можна порівняти з річним доходом держбюджету – 389 млрд гривень. До речі, у 2015 році Кабмін планує отримати від бізнесу і громадян близько 440 млрд. ВВП спіткнувся на обидві ноги, а потім упав на 7.5%. Фінансовий овес від МВФ виявився українському коню не на користь... Тому що економіка країни залишилася неринковою, вона прошпигована монополіями і олігополіями (ринком небагатьох). Село врятувало фінанси держави від катастрофи.

Чим порадує і чим засмутитьнаступний рік Кози (Вівці)?

Економіка України буде розвиватися в умовах «високої невизначеності». Сума середнього чека виросте, а кількість куплених продуктів зменшиться. Більшість населення буде працювати за їжу, бо мінімальна зарплатня планується на позначках 1300-1400 гривень. Середньорічний валютний курс, закладений у бюджеті-2015, «стане прагнути до збалансованого, реально зумовленого рівня, визначеного станом економіки і платіжного балансу». Якщо коротко, то курс гривні буде нагадувати бурульку – рости тільки вниз... На честь ХХI століття валютній курс може зупинитися на цифрі «21»... Море руками не закриєш. Грошову систему світу чекають чергові землетруси, повені і цунамі. Фінансові ринки в тому, як вони впливають на економіку, можуть бути сильніші від ядерної зброї. Відбудеться ланцюгова реакція (Коза зірветься з ланцюга). Як завжди, не буде чіткого прямого зв’язку між фізичними ринками нафти і фінансовими майданчиками, на яких ведеться торгівля. Між реальною вартістю товарів і їх «віртуальним» грошовим еквівалентом. Для біржових спекулянтів Коза готує сюрпризи: одні фінансисти підведуть підсумки року, інших – підведуть підсумки. Ті, хто буде поспішати отримати «все і зараз», отримають «нічого і поволі». Ціна на «інтелектуальну нафту» зросте, а на «фізичну» впаде. Податків стане менше, а платитимемо більше. Революціонери всіх ґатунків будуть намагатися потримати Козу за вим’я: подоїти багатих, отримати гроші на черговий Майдан або Болотну площу, намагатися народ перетворити на стадо баранів... У кожного буде професійний і соціальний вибір. Адже коза (див. Словник Даля) – це і жвава дівка (по-сучасному ‒ «сидорова коза», співробітник апарату Сидорова), і волинка, зроблена з козячої шкури, і козуля в носі. Тому один стане козлом (лавкою, на якій колись сікли школярів) або тренажером у спортзалі, інший буде «служити козлом на стайні» (тинятися без діла), а третій, в результаті люстрації, – «відставної кози барабанщиком». Причому найчастіше це буде одна і та ж особа – менеджер, чиновник, співробітник спецслужб, продавець, охоронець... Кожен із них буде і вовком, і вівцею. Залежно від обставин.

У наукових колах будуть продовжені дискусії на тему «Стадо баранів – це нове індустріальне чи інформаційне суспільство?». Плідними будуть «круглі столи» з приводу майбутнього економіки України (наприклад, «Чи зійдуться кози з вовками?», «Як орати українським плугом закордонне небо?»).

Але є й привід для оптимізму. Вівця почне тертись об вівцю, рогатий цапик чухати роги іншого цапика. Якщо працьовита доля буде вставати рано, то навіть коза народить барана. У сфері економіки, як і в попередній рік Коня, вся надія на енергійних виробників товарів та послуг, авторів нових проектів, інтелектуальних технологів, ефективних менеджерів... Суперництво буде зміцнювати таланти. Гасло року для еліти: «Підкуй цапа: коням легше буде!». Добре підкована Коза, якщо одягне на голову корону, зможе пробити навіть міцні стіни...

 

Михайло АРОШЕНКО,
 автор книги «Енциклопедія
капіталів», спеціально для «НГ»

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА