Заробіток на наївності та довірі

Володимир Кондрашов
Автор: Володимир Кондрашов

Історії про випадки шахрайства постійно публікуються у ЗМІ. «Нова» уже писала про шахрайства поштою, а написати цей матеріал нас змусила зовсім свіжа історія. Жертвою шахраїв став  пацієнт однієї з кіровоградських лікарень – пенсіонер...

 

За словами пенсіонера, який лікував хворобу очей, на території лікарні до нього підійшов юнак, який нібито знайшов гроші, і запропонував поділити їх порівну. Попри відмову ділити чужі гроші, молодик не відставав. Невдовзі з’явився і «власник грошей», який зажадав від молодика і пенсіонера їх повернути. Попри запевняння пенсіонера, «законний власник» не відставав і змусив старого показати, що той має в кишенях. Перелічуючи 300 гривень, які були в діда, зловмисник залишив собі дві третини від суми. Зникнення коштів пенсіонер помітив лише згодом – шахраїв уже й сліду не було. Через слабкий зір постраждалий не запам’ятав зловмисників, які скористалися «класичною» схемою грабежу – так званим «знайденим гаманцем». Інший варіант цього шахрайства включає в себе ще й «міліціонера», який приходить разом із «власником грошей». Тоді жертва, налякана «правоохоронцем», може позбутися значно більшої суми грошей.

Аморальність описаного вище зашкалює. Тільки в кіно нам малюють бравих шахраїв, які обдурюють багатих і нечесних. Насправді ж, жертвою шахрайства стають люди часто далеко не багаті. І, звісно ж, довірливі.

Як не потрапити на гачок злодіїв? Не бути наївним, особливо, якщо мова йде про гроші. Аксіома про те, що безкоштовний сир – лише в мишоловці, діє і нині. Журналісти «Нової» зробили підбірку найпоширеніших шахрайств, жертвами яких прямо вдома чи на вулиці може стати кожен.

Афери на вулиці

Способів шахрайства, на які ми можемо попастися просто на вулиці, зараз безліч. Один із них ми вже описали, але не відстає від нього в популярності і гра в наперстки чи лотерея. Особливістю такого шахрайства є те, що вам пропонують можливість виграти дуже цінний приз за невелику суму ваших же грошей. Жертві афери, яка відчула «халяву», навіть на думку не спадає, чому це такий цінний приз невідомий благодійник віддає за такі смішні гроші. Тільки потім, програвши, дійде: приз віддають, тому що упевнені, що вам він не дістанеться в жодному разі, а ваші гроші осядуть в кишенях аферистів.

Діють просто: на вулиці ви чуєте щасливі вигуки «випадкового перехожого» (звісно ж, підставного), якому нібито щастить, і вирішуєте самі випробувати удачу.  Якщо підставного «щасливого переможця» немає, значить «лохотронщики» пропонують уперше вам зіграти безкоштовно. Вперше ви, звісно, виграєте. Все виглядає багатообіцяюче, і у ваш розум закрадається легке запаморочення від перших успіхів. Але згодом, коли суми виростають, вам перестає щастити. Шахраї продумали все: гра не відпустить вас, поки ви не залишите «лотерейникам» усі гроші.  Найкращий спосіб уникнути такого шахрайства – пройти повз.

Окрім цього, економічна криза відродила ще один спосіб шахрайства з буремних 90-х – валютних міняйл. На вулиці вам можуть запропонувати за вигідним курсом поміняти валюту.  Валюту вам дійсно поміняють (і навіть на справжні гроші, якщо пощастить), але вже вдома ви не дорахуєтесь кругленької суми. Як? Просто занадто швидкі пальці у деяких міняйл. Вберегтися від втрати грошей просто: міняти в обмінниках чи у відділеннях банку. Може, і курс там не такий привабливий, зате ніхто не витягне кілька сотень.

Телефони й афери

Аферисти дуже часто грають на найсильніших почуттях – зокрема, на турботі про наших близьких: людям дзвонять на мобільний або домашній телефон і кажуть, що їхні близькі потрапили в біду (частіше за все – знаходяться в міліції), а «відмазати від проблем»  їх можна за кругленьку суму, яку необхідно перерахувати на картку чи віддати потрібній людині. Все відбувається настільки швидко і має настільки переконливий вигляд, що жертва навіть не задумується зателефонувати спочатку «родичеві у біді». Шахраї діють професійно, заздалегідь готуються до такого «телефонного розіграшу» і можуть знати навіть ім’я та прізвище жертви афери. Враховуючи, що така схема вже стала класикою, пише сайт ТСН.юа, психолог Аліна Котенко радить членам сім’ї домовитися між собою, кому потрібно дзвонити у разі біди. І, звичайно ж, одразу з’ясовувати, де знаходиться «рідний в біді». 

Ще один приклад телефонної афери – звичайне прохання подзвонити. У класичному «гоп-стопі» незнайомець просто втече з вашим телефоном у руках, однак часто молодик може повернути телефон, попередньо стерши номер, і навіть подякує. У такому випадку варто перевірити баланс рахунку мобільного – майже стовідсотково, що з нього зникла кругленька сума.

Останнім часом на Кіровоградщині поширеною стала досить оригінальна афера. Щоправда, страждають від неї не звичайні жителі регіону, а люди, які, здавалося б, уміють берегти копійку – підприємці.  Справа в тому, що телефонні аферисти зараз узяли  за моду надзвонювати підприємцям і, представляючись начальником податкової (!), вимагати грошей, щоб у бізнесу раптом не виникло проблем. Очевидно, що підприємці інколи «ведуться» на такий «розіграш», адже податкова постійно інформує: до таких випадків вона не має жодного стосунку.

І наостанок. Якщо ви вже стали жертвою шахрайства або в процесі зрозуміли, що вас намагаються обдурити, постарайтеся якнайкраще запам’ятати усіх учасників афери, а потім зверніться до міліції із заявою. Там знають, що робити з аферистами. 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА