ЩО ТАКЕ ВОЄННИЙ СТАН?

Автор: Нова Газета

У разі збройної агресії чи загрози нападу або небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності може вводитись режим воєнного стану. Це особливий правовий режим, який передбачає тимчасове обмеження прав і свобод громадян, законних інтересів юридичних осіб та надання спеціальних повноважень державним органам влади, необхідних для відвернення загрози.

 

Де та на скільки оголошується воєнний стан?

Воєнний стан може бути введений як на всій території держави, так і в окремих її місцевостях – це чітко зазначається у президентському указі.

На відміну від надзвичайного стану, який, згідно із українським законодавством, не може тривати довше 60 днів, закон не встановлює максимальної планки тривалості воєнного стану. Однак в указі про його введення повинно бути вказано, на який саме час цей стан уводиться.

Крім того, в указі Президента має міститися вичерпний перелік прав і свобод громадянина на час його дії.

Всі сили – на оборону!

На території, де введено воєнний стан, військове командування разом з іншими органами влади або й самостійно має право запроваджувати трудову повинність і залучати громадян до суспільно корисних робіт.

Трудова повинність полягає у виконанні робіт оборонного характеру, в ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, а також їх наслідків.

При цьому тривалість виконання таких робіт і їх оплата встановлюються відповідно до українського трудового законодавства.

Крім того, військовому командуванню надається право використовувати потужності, ресурси та майно підприємств і організацій усіх форм, а також окремих громадян.

Перевірка документів

Під час воєнного стану може бути запроваджена комендантська година, тобто заборона перебування на вулицях у певний час доби без спеціальних дозволів.

Уводиться особливий режим в’їзду та виїзду з території, на котрій запроваджено воєнний стан, може бути обмежено рух транспортних засобів і свободу пересування як громадян України, так і іноземців.

Призовникам і військово-зобов’язаним можуть заборонити змінювати місце проживання без відома військового командування.

Військове командування отримує право перевіряти у людей документи, а також оглядати їхні речі й автомобілі.

Людей, а також підприємства та матеріальні цінності можуть евакуйовувати.

Тимчасові обмеження

В умовах воєнного стану повністю забороняється проведення страйків.

Військове командування отримує право порушувати питання про заборону діяльності політичних партій і громадських організацій, якщо «вона загрожує суверенітету, національній безпеці України, її державній незалежності й територіальній цілісності, життю громадян».

У той же час не можна говорити, що під час воєнного стану права людини стають чистою умовністю: закон передбачає цілий список прав, обмежувати які навіть у таких скрутних обставинах забороняється.

Йдеться, зокрема, про заборону тортур і принизливого поводження або покарання. Громадяни зберігають право на справедливий суд і правову допомогу. Їх не можна змушувати свідчити проти себе та своїх рідних і близьких.

Інформація під контролем

На час дії воєнного стану військове командування отримує повноваження щодо контролю підприємств зв’язку, видавництв, телерадіоорганізацій і навіть театрів.

Воно може використовувати радіостанції, телецентри та друкарні для військових потреб і проведення роз’яснювальної роботи серед військ і цивільного населення.

Військові можуть заборонити роботу аматорським радіостанціям і передачу інформації через комп’ютерні мережі.

Якщо ж якась організація чи окремий громадянин порушать ці вимоги, у них можуть вилучити радіопередавальне обладнання, теле-, відео- й аудіоапаратуру, комп’ютери або ж інші засоби зв’язку.

Діяльність законодавчих органів

Якщо у цілій державі або в окремих її місцевостях уводиться воєнний стан, парламент збирається без скликання і працює в сесійному режимі.

Поки триває термін дії цього стану, розпустити парламент не можна.

Не можуть бути припинені повноваження омбудсмена, міністерств, органів місцевого самоврядування, судів і прокуратур.

Протягом воєнного стану не можна змінювати Конституцію України, проводити вибори Президента і парламенту України, а також органів місцевого самоврядування. Так само забороняється проводити всеукраїнський і місцевий референдуми.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА