Об’єднання громад: добровільна необхідність

Володимир Кондрашов
Автор: Володимир Кондрашов

На наступній сесії Кіровоградської обласної ради, що відбудеться 14 липня, знову спробують затвердити Перспективний план об’єднання громад. Минула спроба провалилася: лише 31 депутат тоді підтримав проект рішення. Чи готові його підтримати зараз – покаже час.

 

Але робота для того, аби План був затверджений, ведеться доволі активно, попри літо і сезон відпусток. Певно, підганяє розуміння того, що в нинішньому стані існувати громадам буде непросто і тягнути більше нікуди. Саме цього – розуміння – не вистачило на минулій сесії обласної ради.

Провал через непоінформованість?

Тоді під час пленарного засідання виникла досить жвава суперечка щодо доцільності голосування за цей проект рішення. Головний аргумент опонентів тодішнього варіанту Перспективного плану – до громади районів не дослухалися. На підтвердження цієї тези депутати демонстрували звернення своїх виборців, у котрих мова йшла про несвоєчасність проведення реформи.

Аргументи керуючого справами виконавчого апарату обласної ради Наталії Тимофієвої щодо добровільності майбутнього об’єднання та необхідності прийняття Перспективного плану як «дорожньої карти» майбутньої реформи так і не були почуті. Підтримав проект рішення лише 31 депутат.

До слова, непоінформованість населення про процес об’єднання громад і суть Перспективного плану є відчутним фактором. Лише кілька обласних друкованих ЗМІ, у тому числі і «Нова газета», присвятили цьому питанню увагу на своїх сторінках. Отже, вийшло, що про те, що таке Перспективний план об’єднання громад, знали далеко не всі депутати обласної ради. Відсутність інформації і «спікерів» на місцях, які б розуміли, про що вони говорять і могли б донести інформацію населенню, зіграли з прихильниками Перспективного плану злий жарт під час сесії.

Навіть керівництво облради визнавало, що люди поки не розуміють, яким чином вони виграють від об’єднання, на місцях дуже багато міфів із цього приводу, і населення просто не знає, що на нього чекає, а тому боїться будь-яких змін. І все – через непоінформованість.

Єдине, що «радує» – Кіровоградщина не одна така: за останньою інформацією, лише 11 областей України ухвалили Перспективний план об’єднання громад. Решта регіонів поки «обговорюють особливості об’єднання».

Спроба №2: процес пішов?

Очевидно, врахувавши попередній плачевний досвід, керівництво обласної ради активізувало кампанію з інформування населення: збори, наради, заяви. Голова облради неодноразово звертався до міських, сільських і селищних голів: «Збирайте громади, дійте за законом, іншого не треба робити. Є методика – читайте і дійте відповідно. Залучайте до процесу своїх депутатів обласної ради».

Підкреслювався важливий факт, про який часто забувають у районах: насильно ніхто нікого об’єднуватися не змушуватиме.

Проте головним постулатом все ж залишається економічна доцільність об’єднання. Децентралізація і відродження спроможних громад неможливі без їхнього об’єднання. Певно, саме цю аксіому намагаються вбити в голову чиновникам і місцевим лідерам: розуміння того, що ухвалений проект Перспективного плану об’єднання громад допоможе Кабінетові Міністрів України правильно розподілити нові державні субвенції з бюджету, утвердити місцеві бюджети, а новостворені громади зможуть претендувати на реалізацію на своїй території пілотних проектів, що принесуть їм чималі інвестиції.

25 червня в малому залі Кіровоградської обласної ради вже вкотре відбулося засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові Кіровоградської обласної ради. Участь у ньому, окрім керівництва області, взяли очільники районних рад Кіровоградщини та мери міст обласного підпорядкування. І якщо раніше після такого зібрання залишалося більше питань, ніж відповідей, то зараз ситуація явно проясняється, хоча залишається ще дуже багато темних плям.

Зокрема, вкотре представники Офісу реформ пояснили, що Перспективний план не є догмою. Він дасть змогу громадам отримати повноваження міст обласного значення, самим розпоряджатися фінансами і стати відповідальними за себе.

На Координаційній раді пояснили, що втілення Перспективного плану відбудеться через перехідний період – його обов’язково дадуть, принаймні кілька років точно, адже, наприклад, у Польщі, така реформа тривала понад 9 років.

Крім того, було нівельовано один із найбільших міфів, яким лякають райони противники децентралізації. Закриття шкіл і садочків не буде.

– Сьогодні Кіровоградщина отримала ще один шанс, – прокоментував під час Ради Олександр Чорноіваненко. – Ми відкриваємо «шлюзи» для тих громад, які прагнуть об’єднання. На інших не буде тиску. У жодному разі не будуть закриватися школи, дитячі садки та заклади охорони здоров’я.

Під час Координаційної ради також стало зрозуміло, що обговорення Перспективного плану об’єднання на Кіровоградщині продовжується вельми активно. Наприклад, нині жителі бажають створення 96 громад, тоді як в ідеалі, згідно з рекомендаціями і методиками Кабміну, мало б бути створено 42.

Обговорювалися і проблеми. Зокрема, учасники Ради зауважили, що досі ґрунтовно не виписано повноваження старост, виникають питання стосовно функціонування виконавчих органів великих місцевих громад. Щоб усунути ці «темні плями», райони уже готують пропозиції до Закону, які будуть передані і розглянуті на найвищому рівні.

Чи буде зрив?

У вівторок, 30 червня, під час апаратної наради в Кіровоградській ОДА голова обласної ради Олександр Чорноіваненко зазначив, що на сьогодні лише сім громад мають усі необхідні документи і план об’єднання:

– Лише у семи громад Кіровоградщини є перспективні плани і всі необхідні документи, – цитує Чорноіваненка «Перша електронна газета». – Сподіваюся, що до 14 липня депутати проведуть роз’яснювальну роботу в своїх округах, і люди приймуть рішення про об’єднання громад. Це мають бути добровільні виважені рішення. Держава готова передати владу громадам. Людям треба лише погодитися взяти її у власні руки».

 Чому саме так? Знову непоінформованість населення, чи, може, спланований зрив, адже багато районних очільників і керівників рангом нижче аж ніяк не горять бажанням втрачати в результаті об’єднання свої посади і пригріті місця? Відповідь на це питання може дати чергова сесія обласної ради. 

Інфографіка: орієнтовна кількість громад
Кіровоградщини станом на 25.06.2015 р.,
інформація обласного Офісу реформ

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА