Школа програмування та альтруїзму

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Приблизно три роки тому в Кіровограді з’явилася школа програмування «Ш++». Заснували її програміст Роман Шмельов і викладач Анатолій Книшук.  Одна з її унікальностей – у безкоштовності навчання. Аналогів такому закладу Роман, з яким ми поспілкувалися, в країні не знає. Зараз він керує проектом.  

 

Школа – це цілий поверх в одній із будівель по провулку Василівському. Приміщення у вигляді студії, просторе, світле і водночас затишне. Після короткої екскурсії ми розмовляємо за чашкою чаю.

У школі «Ш++» навчаються діти (від 12 років) і дорослі (від 18). Прийому на навчання передує співбесіда, на якій визначають, чи зможе кандидат відповідати вимогам наставників.

– Ми приймаємо лише «верхівку» тих, хто приходить на вступ, – пояснює Роман Шмельов. – Наші можливості, як викладачів, обмежені – нас просто мало. Тому, звичайно, із, скажімо, ста ми відбираємо 10-15. Але таких, що проявили себе більш відповідальними, ніж решта, які мають певний рівень знань, щось вже спробували, щось намагаються робити.

Цікаво, що талант майбутнього студента не обов’язково гарантує вступу до школи.

– Певний базовий талант має бути, але найголовніше – націленість на результат, – переконаний Роман.

За час існування «Ш++» у ній дещо трансформувалося. Якщо раніше з учнів брали гроші за навчання, то нині від цього відмовилися. Дивно?

– Навчаємо безплатно, але й вимагаємо більше, – пояснює керівник школи. – Нам хотілося і хочеться мати справу із мотивованими учнями, які дуже хочуть навчатися. Ми гадали, що гроші будуть мотиватором для студента. Але виявилося, що справжня мотивація не в грошах. Тому відбираємо лише тих, хто демонструє бажання не на словах.       

Зараз у школі навчаються 27 дорослих, за кілька місяців з’явиться ще одна група з 15-ти. Слухачів навчають розробці програм для мобільних телефонів, смартфонів та сайтів. Але цим навчання не обмежується. У школі намагаються навчати більш складним темам, «більш хитрим, закулісним речам», що вимагають вищої кваліфікації. Як висловлюється наш співрозмовник, навчають вже не зовсім ремеслу, а науці. А перед тим, як викладати «банальні речі» (вислів Романа) – написання додатків до мобілок, розробку сайтів – студентів намагаються навчати загальній теорії програмування. Щоб вони стали класними програмістами і потім використовували ці знання в прикладних галузях, згаданих вище.    

Свою школу Роман називає соціальною ініціативою.

– Група людей підтримує ідею – програмісти повинні передавати свої знання іншим. Ми хочемо сформувати в Кіровограді особливе місце, де можна навчати цьому. Якщо висловити нашу філософію коротко: гарним викладачам – гарних студентів. Студенти зазвичай прагнуть добрих знань, справжніх наставників. З іншого боку, викладачі в наших університетах розчаровуються, адже стикаються там із бюрократією, їм доводиться навчати невідомо чому за невідомо якими програмами. До того ж і студенти часом не зовсім гарні… У нас немає часу на все це, ми відсікаємо зайве. Знаходимо хороших людей, які щиро хочуть ділитися своїми знаннями. І з іншого боку, намагаємося не розчаровувати наставників, даючи їм гарних студентів. 

Другий напрямок – заняття з дітьми. Ідея – дати дітям, які хочуть і розуміють, навіщо їм це, дуже якісні знання, яких вони не здобудуть у наших навчальних закладах. Наші виші Роман критикує за заскорузлість і відсталість програм та підходів у підготовці програмістів. 

– Уже в школі дитина отримує доступ до дуже серйозних знань. І якщо вона готова їх взяти, то у нас вони зможуть дуже «прокачатися». Набагато швидше, ніж зазвичай. Згадаймо, як у нас відбувається традиційно. Батьки просто віддають дитину навчатися в групу – хай навчать. Це не про нас. Дитина повинна хотіти, цікавитися, вимагати знань – тільки тоді ми з нею працюємо. І вони швидко навчаються, швидше, ніж в університеті чи курсах. А ми для них наставники, бо не ми їх навчаємо,  а вони  самі. Ми  лише  контролюємо, підказуємо, допомагаємо подолати складні моменти. І вони не пасивні, не ліниві. Таких дітей мало, але з ними справді цікаво працювати. 

Навчання триває вісім місяців. Це той мінімум, вважає Роман, за який можна більш-менш серйозно підготувати людину.

– Ми зацікавлені у високій якості підготовки студентів-випускників, – зазначає він, – щоб рекомендувати їх роботодавцям тощо і не вислуховувати від них незадоволення… Загалом хочеться створити щось круте, а не чергові курси.

Чимало відомих ІТ-ком-паній також займаються безкоштовним вирощуванням комп’ю-терних геніїв. Але безплатність вони компенсують тим, що найкращих випускників забирають до себе на роботу. Ми поцікавилися, чи не за подібною схемою працює «Ш++».

– Ми сповідуємо більш відкриту філософію, – відповідає він. – Це більше соціальний проект. Нас не спонсорує якась велика корпорація. Скажімо, зазвичай компанії навчають дорослих, а ми ще й дітей. І робимо ми це не онлайн, не через Інтернет, а тут, на місці. У цьому, власне, і полягає наша унікальність.

Показово, що оплату приміщення тощо оплачують самі викладачі-програмісти зі своїх гаманців. Благодійників поки що немає, без особливого жалю каже Роман. Щоправда, якщо все складеться успішно, допомагати коштами буде іноземна організація.

– На державу і місцеві підприємства не сподіваюся, – іронічно усміхається хлопець. – Кіровоградське ІТ-community ще досить пасивне, та й взагалі в Україні зараз не найкращі часи. До того ж у нас не зовсім прийнято, на жаль, бути соціальним. Можливо, з часом, коли ми виростемо, матимемо більше результатів, перемог, підключаться до цього і місцеві.

До речі, про досягнення. Один із випускників «Ш++» працює програмістом «ВКонтакте». Є колишні учні, які працюють на одну із американських компаній, що увійшла до тридцятки найінноваційніших підприємств. А серед дітей є переможці і володарі спецпризів все-українських конкурсів.

Зрештою, навчання для Романа не є самоціллю. Він хоче мріє про створення у Кіровограді потужного і цікавого співтовариства програмістів.

– Хочеться справді чогось крутого, – пояснює він. – І саме тому ми робимо ставку перш за все на гарну освіту. Прагнемо і далі залишатися незалежними і створювати інновації в освіті.  

До речі, таланти і вміння студентів «Ш++» можна буде оцінити під час фестивалю «Весна софт». НГ буде анонсувати цю подію.

Фото автора 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА