Інгульська, Центральноукраїнська, Єлисаветградська?..

Автор: Нова Газета

18 листопада в обласній бібліотеці ім. Д. Чижевського відбулися громадські слухання щодо перейменування Кіровоградської  області. Участь у них взяли не лише представники обласного центру, а й гості з районів. Зі своїми пропозиціями виступило 27 промовців.

 

За результатами виступів усіх спікерів умовно можна поділити на дві групи: на тих, хто вважає, що Кіровоградська область має носити похідну назву від обласного центру, і тих, хто допускає, що вона може мати окрему назву (на зразок Волинської області з обласним центром у Луцьку).

Прихильники імперської назви Єлисаветград знову спробували проштовхнути свою позицію до присутніх і назвати область Єлисаветградською. Не втратили нагоди згадати і про назву обласного центру, через що, порушуючи регламент і тему виступу, зіткнулися з гнівними, але цілком справедливими вигуками із залу. В окремих випадках мало не доходило до бійок, яких, на щастя, вдалося уникнути. Під час виступів дехто із них спирався і на так зване опитування щодо перейменування міста, яке проходило 25 жовтня. Мовляв, більшість містян віддали перевагу Єлисаветграду. До групи прихильників Єлисаветградської області увійшли: в. о. завідувача кафедри історії України КДПУ ім. В. Винниченка Олександр Чорний, керівник заводу «Радій», почесний житель міста Євген Бахмач, командир 40 батальйону Віктор Почерняєв, єпископ УПЦ МП Боголєп, член Української спілки ветеранів Афганістану Олександр Леськів, учасник АТО Віталій Єгоров, генеральний директор ПрАТ «Гідросила АПМ» Олександр Шамшур та кандидат історичних наук Микола Тупчієнко.

Більшість промовців пропонували назвати область Центральноукраїнською, виходячи із географічного місцезнаходження нашого краю. Підтримали цю назву, Сергій Запорожець, учасник АТО Олександр Рушковський, кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко, кандидат географічних наук Андрій Домаранський, краєзнавець Юрій Матівос та журналіст із Новомиргорода Олена Белінська.

Доктор філологічних наук Світлана Ковтюх, кандидат педагогічних наук Олександр Ратушняк та голова громадської ради із м. Знам’янка Світлана Філіпова висловились у підтримку гідроніма Інгул. Відтак, на їхню думку, область має бути Інгульською.

Не обійшлося у цей день і без цікавих назв. Громадський активіст Дмитро Сінченко навів варіант назви області на честь племені давніх слов’ян, які проживали на нашій території, – Улицька. Були й пропозиції на зразок Славбозька (мовляв, Кіровоградська область розтягнулася від Дніпра, колись Славутича, на сході, і до Південного Бугу на заході). Натомість доктор історичних наук Тарас Чухліб (на фото внизу) розповів про козацьке походження назв населених пунктів Кіровоградської області, після чого запропонував своє бачення нової назви нашої області.

– Можна використати історичну назву Задніпров’я, гідронім Інгул. Або це буде Інгульська область, або Великоінгульська. Як на мене, то я б назвав цю область Івано-Мазепинською на зразок Івано-Франківської. Це ріже слух, для когось це смішно, але, шановне товариство, або ми сьогодні стаємо мазепинцями, або путінцями, третього не дано, – підсумував свій виступ історик.

Окрім цього, поодиноко звучали пропозиції назвати область Козацькою, Златопільською, Кропивницькою, Скіфською і Благомирною.

Усі позиції промовців внесені у протокол і будуть передані голові ОДА для подальшої відправки їх на розгляд до Верховної Ради.

Олег КОЗУПЛЯКА,

фото автора

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА