«Голубів миру» – на екскурсію в АТО

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Тиждень, що минув, був багатим на різного виду емоції. Перші емоції – вівторкові – стосувалися звіту Уряду та недостачі голосів для відставки Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка.

Починаючи від непереливок місцевого розливу (наприклад, гастролі під стінами Верховної Ради групи кіровоградців, які не так за Єлисаветград, як проти Інгульська), закінчуючи спалахами вогню на рівні держави (намагання організувати третій Майдан). В одному випадку вогнище було погашене, так і не розгорівшись – парламентарі не розглядали у п’ятницю питання перейменування Кіровограда. Третього Майдану теж не трапилося, що, проте, не означає, що народ байдужий до того, що відбувається в країні. Може, чекаємо свіжих політичних сил, які вже прокльовуються заявами то тут, то там із телевізорів та ЗМІ?

Як завжди, проблеми не об’єднали українців, а поставили між ними стіну. Навіть такий, що за великим рахунком нічого глобального не вирішує, пісенний конкурс «Євробачення» трохи збурив хвилю суперечок і роздумів, чи має право мистецтво бути абстрагованим від дійсності і чи має право митець заявляти, що він поза політикою і просто «гражданин мира», «за мир во всем мире» і так далі. Таким «голубам миру» продюсерка Олена Мозгова запропонувала влаштувати екскурсію в зону проведення антитерористичної операції, поспілкуватися з родинами загиблих, торкнутися того, чого так уперто не бачить співак Сансей. Якби на запитання Руслани Андрій Запорожець (таке справжнє ім’я співака) відповів, що він не «гражданин», а українець, він би мав шанси на перемогу, не менші за Джамалині…

…Днями мені довелося поспілкуватися з людиною, яка обрала цікаву схему стосунків з державою. Чоловік будь-яким способом намагається обдурити закон. Колись він працював у податковій в одній із областей України. Отримував зарплату у 2 тисячі гривень. Сьогодні миє туалети на судні, що ходить Чорним морем, і має зарплату 600 доларів. Але разом зі звільненням з податкової мій новий знайомий отримав нове переконання: якщо держава обманює тебе, немає «нічого такого», якщо ти обдурюватимеш державу. Так біля лічильника на воду в будинку Олександра (назвемо його так) з’явився неодимовий магніт, який значно зменшив рахунки за водопостачання. Так Олександр навчив свою маму не платити податку від зарплати, домовившись про зарплату в конверті і переконавши, що розмір пенсії не залежатиме від того, чи пропрацювала вона 30 років у школі, чи має мінімальний стаж. Так Олександр придумав схему, як отримати субсидію, не маючи на це законного права. «Ти платиш податки?» − здивовано запитував він у мене. «Ви чесно платите за комуналку?» − не вірив чоловік. В його очах ми були наївними чухраїнцями, які ну дуууже довго готові чекати, поки реформи полягатимуть не тільки в збільшенні тарифів і цін, поки знайдуть убивць Небесної Сотні… А що як все більше українців стануть такими ж, як Сашко?..