ПЕРШИЙ «КРОК»

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

У понеділок, 11 вересня, у Кропивницькому почала роботу перша в історії міста альтернативна школа. Її назвали «КРОК» (ця абревіатура розшифровується як «Кропивницький Оксфорд»).

У дітей, чиї батьки наважилися організувати таку школу, не було традиційного Дня знань, виснажливої лінійки, напрасованих стрілок на брюках і білих блузок, які зазвичай діти одягають раз на рік. Не було короваїв, гостей-депутатів із промовами, довгих напутніх слів директорів і завучів, радянських пісень із поламаних колонок (даруйте мені цю іронію, бо я за журналістське життя була на багатьох лінійках, на яких було нецікаво не тільки дітям, а й учителям). Не було «совка». Кожен із нас сам вирішить для себе, добре це чи погано – такий початок шкільного життя, але на цей експеримент наважилися батьки, незадоволені тим, що з їхніх дітей вже почала «ліпити» сучасна школа. А ще вони не захотіли скидатися вчительці на ноутбук, платити у фонд школи і паралельно купувати штори-парти-крейду. Звісно, навчання в альтернативній школі не буде безкоштовним, оскільки в ній навчатимуть найкреативніші вчителі і за креатив треба платити. У класі буде від трьох до десяти учнів, предмети викладатимуть інтегровано, завдань додому не задаватимуть і головне – дітей навчатимуть самостійно приймати рішення, робити вибір. Навчатимуть вчитися.

Щось подібне скоро запропонує новим українцям і традиційна школа, адже 5 вересня Верховна Рада прийняла новий «Закон про освіту». Цей документ передбачає перехід до компетентнісного навчання. Простими словами – тепер у школі обіцяють навчати лише тому, що дійсно згодиться в реальному житті. Від схеми «зазубрив – здав – забув» відходитимуть, натомість учителі, батьки і учні матимуть велику  свободу дій у досягненні поставленої новим законом мети. Над цим документом працювали майже три роки, і він і досі далекий від досконалості (кажуть професіонали). Але це вже великий початок великої справи!

Найголовніше – вчителям обіцяють підвищити зарплату. За підрахунками Мінфіну, на збільшення зарплат учителям потрібно 87 мільярдів гривень. А бюджет всієї освіти, за словами міністра освіти Лілії Гриневич, – 160 млрд гривень. Отже, до змін мають бути готові не лише освітяни, а й український бюджет.

Крім того, у навчальних закладах відтепер викладатимуть виключно українською мовою – це важливий пункт, що стосується нашої національної безпеки. І ще одна радість – довічних директорів не буде! Директор не зможе працювати на посаді більше двох термінів (одна каденція – шість років). Обиратиме очільників шкіл незалежна комісія, куди увійдуть директори державних та приватних шкіл, громадські представники, викладачі, представники влади. Ще одна новація – закон скасовує процедуру атестації шкіл та право місцевих управлінь освіти на їх інспектування. Як тільки Президент Порошенко підпише ухвалений парламентом документ, «НГ» детальніше розповість про його особливості. А поки що це ще один крок до нової української дійсності. 

Loading...