МІЖКУЛЬТУРНІ ДІАЛОГИ

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

26 жовтня у Кропивницькому відбувся обласний фестиваль «Єдина родина в центрі України». Участь у фесті, приуроченому Дню міжкультурного діалогу, взяли активні представники діаспор та національних меншин в Кіровоградській області.

 

Серед них і російська.

«Фестиваль «Единая семья в центре Украины». В нем участвуют и члены Русского движения Украины», – написала журналістка Валентина Бажан на своїй сторінці у ФБ.

Воно б і нічого, адже етнічні росіяни складають 7,46 відсотка населення Кіровоградської області і є такими ж повноправними громадянами України, як і представники інших національностей. Та, мабуть, ця інформація сприймалася б під іншим кутом, якби не історичний контекст, у якому відбувається цей фестиваль і не тільки фестиваль.

Сама назва – Рускоє двіженіє – особисто у мене викликає образ отого руского двіженія, з якого Російська Федерація починала на Сході та в Криму. Хіба не пропаганда, замаскована під «міжкультурні зв’язки» (паралельно в цей час директорку української бібліотеки в Москві садять на чотири роки за зберігання забороненої літератури, українського режисера Олега Сенцова відправляють у Сибір…), підготувала ґрунт, на якому і виріс сепаратизм. А далі логічною вервечкою доходимо до фрази Путіна про те, що «Россия заканчивается там, где заканчивается русский язык», думки про те, що питання української національної безпеки і «діалогів» із російською мовою та культурою дуже пов’язані.

Ніхто не примушує соромитися своєї національності, Боже збав. Але відкритим постає питання: як реагувати на «Рускоє двіженіє» мамі загиблого від кулі російського снайпера? Або як сприймати пропагування таких міжкультурних діалогів дружинам полонених Олександра Коріенькова та Сергія Глондаря?

Ця делікатна тема потребує особливих акцентів.

Бо чи готове «Русское движение»  вголос сказати «Ні!» російській окупації України, «Ні» репресіям і нищенню українців, заявити вголос про свою позицію як громадяни України відносно директорки української бібліотеки в Москві. І стати на захист інтересів України. Оскільки ми всі є громадянами української держави»?

Все по поличках може розставити офіційно озвучена позиція представників «Русского движения» в Кіровоградській області. Проте Валентина Бажан на прохання прокоментувати цю ситуацію відповіла, що «Русское движение» як всеукраїнська організація припинила своє існування разом із партією «Русский блок», проте в Кіровоградській області рух не припиняв свого існування. Попри це офіційної позиції руху в області щодо його діяльності у контексті російської агресії немає. Валентина Бажан підкреслює, що це національно-культурна спілка, яка входить до об’єднання національно-культурних організацій «Єдина родина», і політика тут ні до чого.

Зручна позиція «Руского двіженія», яка, проте, зовсім не налаштовує на культурний діалог.

 

Loading...