КІРОВ = ГОЛОДОМОР

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

З таким гаслом 27 листопада прийшли на сесію Кіровоградської міськ-ради громадяни, які наполягали на зміні її назви. Серед них – борці різних фронтів – війни на Сході, культурного фронту, інформаційного, яким урвався терпець.

Скажете: назва – ніщо, головне – це зміст і аби ще наше життя змінювалося різко на краще після всіх цих перейменувань… Воно то так, але чому ж тоді першою справою для вождів імперій була зміна власних назв і термінове перейменування на честь «героїв»? І чи логічно, що в місті Кропивницькому міська рада – Кіровоградська?

Здається, це все відбувається у паралельній реальності («почитання» Кірова), але ж ні – це наші обранці, які репрезентують зріз суспільства, вже більше року не можуть поставити крапку в перейменуванні. Та якби не вчасна ініціатива купки кропивницької інтелігенції (а небайдужі одні й ті самі – хто стояв на Євромайдані, хто підтримує полонених, хто волонтерить і читає просвітницькі лекції), ці депутати і досі б засідали у міській раді, що у своїй назві містить прізвище людини, яка організувала Голодомор в Україні, – Сергія Кірова!

Власне поштовхом до винесення на розгляд депутатів цього питання стало звернення голови обласної «Просвіти» Олександра Ратушняка та краєзнавця, громадського активіста Юрія Митрофаненка до учасників молебню по загиблих у часи Голодомору, який відбувся у суботу, 24 листопада. Активісти ініціювали збір підписів за вилучення імені Кірова (одного із співавторів «Закону про 5 колосків») з назви міської ради міста. Це питання за останні півтора року вже декілька разів ставилося на сесії, проте щоразу голосів не вистачало (у вересні «за» проголосувало лише 14 депутатів).

Чи то збіг, чи воля Всесвіту, але сесія міської ради мала відбутися через день після відзначення Дня пам’яті жертв Голодомору. Найкращий контекст, щоб раз і назавжди закрити це питання.

Діяльність міської ради не завжди керувалася логікою (за спостереженнями журналістів, активність окремих депутатів зазвичай залежить від порядку денного і присутності в ньому переважно «земельних» питань), тому й у понеділок депутати Кіровоградської міської ради голосували за перейменування зі скрипом. Радилися із юристами, чухали потилиці, сумнівалися, а що буде, якщо… Зрештою видали на-гора аж три варіанти: Кропивницька міська рада; Центральноукраїнська міська рада міста Кропивницький (пропозиція представників БПП); Міська рада міста Кропивницький (пропозиція міського голови Андрія Райковича).

Головною вимогою активістів було зняти ім'я Кірова з назви, проте нова назва вийшла дещо кострубатою і некоректною, якщо оцінювати її з точки зору філології: Міська рада міста Кропивницький.

Отак за один день завдяки активістам вдалося вирішити те, що до цього понад півтора року було беззмінним і соромило нас на всю Україну.

Loading...