А БЕЗ ІСТЕРИКИ МОЖНА?

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Коли знаєш тему розмови, а тема – це кір, то відразу вгадуєш відповідь: ні, без істерик не можна.

 

Заклик Міністерства охорони здоров’я вакцинувати дітей і дорослих від кору чимало українців сприйняли крізь призму власного досвіду і твердо заявили – влада готує геноцид нації. У вік, коли вчені навчилися вирощувати нові людські органи, змінювати генетику ембріона, коли штучний інтелект перемагає професорів у грі в шахи, серед освічених людей є й такі, які щиро вважають вакцини всесвітнім злом і готові вишукувати все нові і нові аргументи проти вакцинації, яка між тим часом є одним із найбільших винаходів медицини. Завдяки їй ми не знаємо, що таке віспа чи чума, а слово «сибірка» стало взагалі анахронізмом.

Великий табір «антивакцинників» заклик робити щеплення називають схемою «утилізації» вакцин і комерційною операцією. Але як воно насправді, пересічні українці не знають, тому кожен зі своїм інформаційним багажем за плечима сам вирішує, вести дитину «на прививку» чи ні.

Недовірливе ставлення населення до вакцин можна пояснити відсутністю інформаційної кампанії, яку мало б проводити Міністерство охорони здоров’я. Адже якби в кожному кабінеті щеплень мамам видавали бодай листівку із основною інформацією (що за вакцина, для чого вона і як співставляються можлива реакція на щеплення із наслідками хвороби), якби в дитячих поліклініках існували електронні черги, мами б не боялися проходити сім кіл пекла перед тим, як отримати довгоочікуваний укол. А ще якби МОЗ закуповувало лише найкращі вакцини, то мами не відмовлялися навідріз від індійських щеплень, відомих своїми побічними ефектами… Звісно, наші департаменти і управління здоров’я діють за інструкціями і вказівками вітчизняного МОЗу. І якщо не було вказівки проводити постійну кампанію, пов’язану з інформатизацією населення щодо вакцинації, то її і не проводили. У результаті маємо цифри: із 1979 малюків, які народилися в Кропивницькому у 2017 році, 311 не отримали щеплення через відмови батьків. Поки що ми маємо право відмовитися від щеплення своєї дитини, але в європейських країнах починають вводити штрафи за подібні відмови.

У Франції, наприклад, із 1 січня 2018 року планують нововведення – замість трьох обов’язкових щеплень, робити вакцини від одинадцяти хвороб. Французькі батьки ризикують сісти у в’язницю на півроку, якщо відмовляться від вакцинації своїх дітей. Ув’язнення можуть замінити штрафом у майже чотири тисячі євро.

Окрім дифтерії, правця та поліомієліту, батькам також доведеться щеплювати дітей віком до двох років проти коклюшу, кору, паротиту, краснухи, менінгококу C, пневмококу та гемофілії.

До речі, за даними Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я, планова імунізація проти поліомієліту, правця, дифтерії, кашлюку, кору і епідемічного паротиту («свинки») щороку рятує життя трьом мільйонам дітей у світі.

Loading...