ІМЕНІ ВОЛКОВА. ІМЕНІ КАДЕНЮКА

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

2 лютого Україна попрощалася з першим космонавтом незалежної України Леонідом Каденюком. Людиною світової величини, яка вписала своє ім’я і ім’я України в історію світової космонавтики.

 

Попри те, що в обласному центрі по вул. Героїв України розташована стела «Першому космонавту незалежної України», кропивничани у власний спосіб вирішили ушанувати пам'ять Леоніда Каденюка і створили в Єдиному реєстрі електронних петицій петицію, яка закликає мешканців міста підтримати перейменування вулиці Волкова на вулицю імені Каденюка.

«Постать космонавта Волкова ніяким чином не пов’язана з містом Кропивницький, а є наслідком радянського постколоніального минулого. Натомість доцільно вшанувати пам`ять про першого астронавта незалежної України Леоніда Каденюка в назві вулиці. Особливо це стає актуальним саме в цей складний час і стане гарним прикладом для національно-патріотичного виховання молоді України», – йдеться в петиції. Для переконливості автор Андрій Головко наводить біографічні дані обох космонавтів («Волков Владислав Миколайович (…) − космонавт, двічі Герой Радянського Союзу, який у 1971 році загинув на космічному кораблі «Союз-11» разом з космонавтами В. І. Пацаєвим та Г. Т. Добровольським»).

Станом на 4 лютого із необхідних 450 голосів було зібрано 31.

Цікаво, що приблизно в той же часовий проміжок на сайті Київської міської ради з’явилася петиція про перейменування столичного проспекту космонавта Комарова в проспект Леоніда Каденюка. «Постать космонавта Комарова жодним чином не пов’язана з містом Києвом, а є наслідком радянського постколоніального минулого. Крім того, саме на цьому проспекті знаходиться Національний авіаційний університет. Тому доцільно вшанувати пам’ять про першого астронавта незалежної України Леоніда Каденюка в назві проспекту біля Національного авіаційного університету. Особливо це стає актуальним саме в цей складний час і стане гарним прикладом для національно-патріотичного виховання молоді України», – написав автор петиції про перейменування Ігор Мельник. (Так-так, вам не привиділося, тексти обох петицій – кропивницької і київської − майже ідентичні). Із десяти тисяч необхідних за три дні зібрали 230 необхідних. Така сама петиція стосовно назви вулиці на честь Каденюка з’явилася і в Чернівцях – тут пропонують перейменувати вулицю Гагаріна («Гагарін сам по собі ні в чому не винний, але він був символом СРСР. Ми ж повинні будувати нову державу із новими символами», – пише автор петиції)…

Поки що минуло досить мало часу, щоб стверджувати про шанси петиції бути розглянутою, проте дискусія навколо цієї теми стає все гарячішаю. Прибічники однієї точки зору вважають, що варто створювати власне український культурний простір, позбавляючись маркерів радянської доби, у тому числі й у назвах, а інші навпаки закликають не чіпати те, що вже збудоване і назване. Запрошуємо до дискусії і вас, шановні читачі!