Дорога в нікуди

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

У листопаді минулого року з’явилася інформація, що пекельну трасу Н-14 Кропивницький–Миколаїв капітально відремонтують. На 73 кілометрів бездоріжжя із державного бюджету обіцяли виділити більше півтора мільярда гривень (загалом у 2018 р. на дороги закладено рекордну суму – 47 млрд грн).

Хто їздив на море миколаївською трасою, добре знає, скільки нервів забирає подолати шлях до Возсіятського, Водяно-Лориного та інших населених пунктів по дорозі до Миколаєва. Коли рухаєшся зі швидкістю 10 кілометрів на годину, здається, що такого не може бути, що це якась мана і траса державного значення Н-14 Кропивницький–Миколаїв проходить десь в іншому місці. Та навіть навігатор у телефоні, прокладаючи напрямок до Миколаєва, пише «Тримайтеся» (програма Google maps). Відразу стає зрозуміло – жоден із президентів, міністрів і навіть нардепів ніколи у своєму житті не їздив цією дорогою (адже бодай у когось із них мав би урватися терпець і бодай один із них заявив би на всю країну про цей армагедон).

Отже, покриття майбутньої дороги, згідно з підготовленим проектом, – цементобетон. Трохи пізніше інформація, озвучена у пресі, підтвердилася:  згідно з концепцією Державної цільової економічної програми розвитку автошляхів, яку Кабмін затвердив у січні 2018-го, упродовж наступних п`яти років планується виконувати ремонтування шляхопроводів, які мають державне значення. Проте сума, яку виділять для ремонту пекельної траси «Кропивницький–Миколаїв», стала уп’ятеро меншою. У відповідь на офіційний запит сайту «Без купюр» Служба автомобільних доріг повідомила: «Цьoгo рoку Державне агентствo автoмoбільних дoріг України  планує пoчати капітальний ремoнт дoрoги Н-14 Крoпивницький – Микoлаїв з викoнанням рoбіт в цементoбетoні. На ці цілі планується спрямувати 310 млн гривень».

Проте, схоже, голова Миколаївської ОДА не дуже радий перспективі приймати на Миколаївщині гостей із центральної України. 7 лютого під час круглого столу щодо розвитку мореплавства він попросив міністра інфраструктури Володимира Омеляна перенаправити гроші з траси Н-14 «Миколаїв–Кропивницький» на ремонт дороги Н-11 «Дніпро–Кривий Ріг–Миколаїв». Про це написало миколаївське видання «Мой город». 

13 лютого уряд таки затвердив перелік об’єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення у 2018 році та обсяги бюджетних коштів для їхнього фінансування. Загальний обсяг видатків  становить 6 600 млн грн. Серед основних об’єктів, які увійшли до переліку, і автошлях Н-14 Олександрівка – Кропивницький – Миколаїв на ділянці Кропивницький – Миколаїв. «Дорога в нікуди» має примарний шанс на перетворення. Єдине, що радує, – у випадку нападу ворога з боку Криму танки із півдня до Кропивницького не доберуться. Застрягнуть біля Возсіятського.