НЕ ТІЛЬКИ Б’ЮТЬ, А Й ЗАХИЩАЮТЬ

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

У понеділок розмірений темп життя райцентру Мала Виска порушив десант із Кропивницького. Що могло об’єднати Героя України, «кіборга» Вадима Довгорука, фермера із Бобринецького району Олексія Цокалова, журналістів, правозахисників, волонтерів, військових із Малої Виски та Кропивницького?

Їх поєднала одна історія, яку після сюжету в ТСН і інтерпретації в іронічній програмі Майкла Щура знає вся Україна. Мала Виска прославилася, коли після Різдва компанія із п’ятьох підлітків побила 15-річного Миколу Завітренка. Таким чином вони помстилися хлопцю за те, що він зробив зауваження їхнім батькам, які пили горілку в центрі міста на лавках. Хлопець місяць пролежав у лікарні, батьки малолітніх джекі-чанів оплатили лікування, умовивши маму Колі забрати заяву з поліції. А після того, як пані Наталя погодилася відмовитися від будь-яких претензій, заяву написали вже на неї – за вимагання грошей. Далі була комісія з Департаменту освіти, догани від обласного керівництва місцевим поліцейським (вони в ніч, коли трапився конфлікт, радили Миколі не заважати компанії дорослих «відпочивати», випиваючи), телефонні дзвінки Миколі та його мамі з погрозами…

Щоб підтримати хлопця і його маму, громадські активісти приїхали до Маловисківської школи №4, в якій навчається Микола, де організували автограф-сесію із Героєм України, учасником війни на Донбасі, легендарним Вадимом Довгоруком, який, втративши у боях руку і нижні кінцівки, продовжує жити повноцінним життям. Також побували в районній бібліотеці (передали Наталі Завітренко квіти і грамоту за виховання сина) і в міській раді, де закликали сприяти справедливому вирішенню конфлікту.

«Своїм візитом ми хотіли нагадати, що можна і треба домовлятися, говорити між собою і вирішувати будь-які конфлікти», – розповіла шеф-редатор сайту «Без купюр», керівник Центру журналістських ініціатив «Медіаколо» Наталя Кривошей. Символом примирення став торт, який активісти вручили директорці бібліотеки (хоча, як стало відомо пізніше, він не сприяв об’єднанню колективу – директорка не дозволила чаювати на роботі). У міській раді (туди активісти не несли торт) запевнили, що сприяють і громадським активістам, і комісії, яка тут працювала, і учасникам конфлікту. Секретар міської ради Леся Постолюк запевнила, що позиція міської ради однозначна: «повинна бути встановлена справедливість».

А ось як відреагувала на візит кропивницьких «воїнів світла» мама Миколи: «Коли це все сталося, я не вірила, що будуть люди, які стануть на бік Колі. Зараз з’явилася надія на світле майбутнє. Стільки добра і небайдужості в людських серцях. Я вражена кожним вчинком ось таких людей, які підтримали мою дитину і не побоялися осуду. Я вражена, що ми такі українці – не тільки ті, які б’ють, а й захищають», – поділилася переживаннями мама Колі. Дійсно, українці саме такі – не тільки б’ють, а й захищають.