Була надія на Надію

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Сподіваюся, це останній привід присвятити цій пані колонку. Але й не сказати кілька слів про події, які відбувалися у Верховній Раді минулого тижня, ми не можемо. Мабуть, про це хтось колись напише книжку. Або зніме серіал.

А от у сучасні підручники з історії України цей епізод має точно потрапити як приклад політичного театралізованого шоу з довгою передісторією. З історією, коли особистість перетворюється на псевдогероя, втрачаючи рештки здорового глузду. А вже під яким соусом цю історію подаватимуть – як вигода президенту і Службі безпеки, як Приклад гібридної війни, шизофренії на ґрунті російського полону, як анекдот чи як тріумф українських спецслужб… Цього ми ще не знаємо. Як і не знали, коли дивилися по телевізору на українську бранку, таку собі солдатку Джейн у російській тюрмі і дивувалися її витримці, зухвалості, сміливості. Тоді на підтримку Савченко виступали відомі світові лідери, митці, журналісти, а сьогодні гасло Free Savchenko (звільнити Савченко – англ.) звучить трохи смішно. Бо заклик стосується звільнення з української тюрми і тих, хто вимагає її звільнення тут, уже менше.

Березень 2018 року – Надія Савченко у майці з тризубом за гратами, тролить суддів, звинувачує владу… Ефект дежавю від картинки виникає відразу. Ще не так давно вся країна в єдиному пориві робила все, щоб звільнили Надію. Її героїзували, міфологізували, приписували невластиві якості, уміння, а занадто ексцентричність і емоційність перших промов після звільнення пробачали  – хтозна, як би ми себе поводили після 600 днів полону.

Війна, яку планувала почати Савченко, перестрілявши народних депутатів та вище керівництво країни, відкинула б Україну на сто років назад, і ми б назавжди втратили обличчя перед усім цивілізованим світом. А скільки б утіхи ми принесли новітньому Іродові із РФ…

Мрії про «розстрілять» можна почути не тільки від Савченко та ще одного «героя» Володимира Рубана. Про це говорять завжди і при будь-якій владі – так уже в нас повелося. От тільки між розмовами на кухні і плануванням масового теракту, репресій і перевороту є велика різниця. Таких наполеонів у лікарні, що в селищі Новому, мабуть, не один десяток.

«Убирать фізично всіх і зразу», «Ми говорили з Захарченком. Він готовий»,  – ці цитати Надії Савченко перетворюють її на Безнадію.

І отой тризуб на Надиній футболці у минулому році і на кофті цього року ніби нагадує нам – у кожного своя Україна і в кожного своє бачення, яким чином нам боротися з корупцією, ставати на шлях цивілізаційного розвитку.

Виявилося, що в національної (донедавна) героїні погляди на розвиток держави настільки радикальні, що вони тягнуть на довічне ув’язнення. А ми вже, мабуть, раз і назавжди засвоїли давню біблейську настанову – не сотвори собі кумира…