30 хвилин мовчання

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

У Кропивницькому зоозахисники влаштували флеш-моб, покликаний привернути увагу до масового отруєння бездомних собак. Останніми днями потруєних псів можна було побачити в різних кутках міста, у тому числі і в Центральному сквері, майже на порозі міської ради.

Тіла сотень бровків і бобіків лежали біля готелю Турист, на ринку «Босфор», що на Ковалівці, на вулицях Авіамістечка, на Вокзальній… Від смерті їх намагалися врятувати пересічні кропивничани – хтось за власні кошти віз у ветеринарну поліклініку, хтось відпоював водою, колов протиотруту і забирав додому. У мережі навіть з’явилася інструкція, яка дає чітку вказівки, що робити, щоб врятувати собаку, яка з’їла отруту.

На думку зоозахисників, собак труять протитуберкульозним препаратом (назву не вказуємо спеціально), протидіє якому вітамін В6 – ін’єкція з цим вітаміном може врятувати тварину від смерті.

Ще за часів колишнього міського голови Кропивницького Олександра Саінсуса в місті діяли подібні методи боротьби з нічийними тваринами. Так співпало, що собак труїли невідомі напередодні Дня міста – тоді мертвих тварин знаходили поблизу кінотеатру «Зоряний» по вулиці Велика Перспективна та біля Колгоспного (Критого) ринку. Тоді так само увага була прикута до цієї проблеми. Так само міський голова заявляв, що міська влада не давала наказу нищити таким негуманним способом бездомних тварин («жодних рішень виконком не приймав»), висловлював занепокоєння і давав накази знайти й покарати винних. Проблему «забалакали», «табуни» собак стали візитівками нашого міста, а кропивничани і далі лишилися поділеними на тих, хто співчуває бездомним собакам, і тих, хто нишком (а інколи й відкрито) радіє з їхньої смерті.

З того часу минуло п’ять років. У мене в сумочці з’явився електрошокер, статистика покусаних бродячими собаками збільшилася, а вирішення проблеми покинутих тварин впало на волонтерів з ГО «Бім» та «Щасливий пес».

Станом на 2013 рік будівництво притулку міському бюджету Кропивницького коштувало два мільйони гривень. Тоді ця проблема була не менш гострою, ніж сьогодні: за даними міського управління охорони здоров'я,  у 2013 році до травмпункту звернулося 452 дорослих та 209 дітей, з яких безхатні тварини покусали 302 та 60 осіб відповідно.

Сьогодні, за словами Андрія Райковича, вартість притулку для бездомних тварин складає 20 мільйонів. Звісно, завелика сума для міського бюджету, яку, в принципі, ніхто й не збирається виділяти. Але чому тоді в сусідніх Черкасах знайшли можливість виділити гроші з міської казни, залучили громадські організації і проблему викреслили зі списку нагальних?

Зате тема залишається благодатною для нинішніх і майбутніх депутатів, які можуть продовжувати піаритися на ній.

А закони природи, закони міста, в якому щось пішло не так, братимуть своє.

Loading...