ЗАРОСЛИ ПО САМІ ВУХА

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Коли повертаєшся в Україну з-за кордону, трохи по-інакшому дивишся на речі, до яких ми всі давно звикли. Наприклад, звичайне узбіччя звичайної української дороги зі столиці до Кропивницького.

Можна змиритися з тим, що немає грошей на апгрейд зупинок чи безкоштовні людські туалети, де є елементарна можливість помити руки з милом, та найперше, що гостро кидається в очі – бур’яни. Здається, вони супроводжують тебе майже в кожному українському населеному пункті. Кагарлик, Сміла, Олександрівка…

Не виняток і Кропивницький. (У місті, де швидкими темпами зникають дерева, скоро й бур’ян може стати вагомим джерелом кисню, але поки що він має більше недоліків, ніж переваг.)

Перше, що викликає сльози в буквальному розумінні – це хащі амброзії полинолистої у кожному районі міста. Її насіння здатне зберігатися в землі понад 60 років, а мільярди насінин, які дає одна рослина, вітром розносить за 50 кілометрів.

Соковиті джунглі із цих отруйних для алергіків рослин донедавна височіли і неподалік мого будинку, біля салону штор, до якого його прекрасна власниця приїжджає на статусному джипі. Минулого року добрі люди натякнули спецінспекції, щоб та в свою чергу натякнула бізнес-вумен, що пора косити зарослі під вікнами салону. Цього року джунглі також трималися аж до середини літа…

…Серед рис національного характеру українця ми часто називаємо «працелюбність». То чому ця традиція – заростати бур’янами – все ближче і ближче до нашої хати? Бо знову, як і з проблемою створення ОСББ, моя хата скраю, а проблеми, які за моїм парканом – не мої.

Покосами бур’янів у Кропивницькому займається «Благоустрій», а от хто бореться з амброзією в більшості райцентрів, залишається загадкою. (Максимум – викошено біля мерії, а за два кроки від стежки, якою ходить очільник, – звичайний бур’янець. Їздимо районами постійно, тому добре знаємо ці тенденції.)

Газони, узбіччя доріг, парки, сквери…

Вулиці приватного сектору, стадіони, дитячі садки…

Чому ми позаростали по самі вуха? За даними міської спецінспекції, з 23 по 27 липня у Кропивницькому 179 суб’єктів благоустрою покосили бур’яни тільки після приписів спецінспекції. Це при тому, що адміністративна відповідальність за несвоєчасне скошування трави, бур'янів та карантинних рослин – штраф у розмірі від 340 до 1700 грн. «Коса і серп коштують дешевше за штраф», − каже керівник спецінспекції Андрій Максюта.

Щодня у Кропивницьому амброзію косять 14 осіб, викошують 2 га на день (людей треба удвічі більше, каже очільник «Благоустрою» Віктор Луценко).

Німецькі агрономи розробили спеціальний лазер для боротьби з бур’янами. У Швейцарії винайшли робота, який боротиметься з рослинами-шкідниками. Ми ж не можемо взяти до рук коси, щоб викосити хащі у себе під вікнами.

 

Loading...