КОПЧЕНА КІРОВОГРАДЩИНА

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Традиційний сезон диму без вогню на Кіровоградщині розпочато.

 

Спіймала себе на думці, що осінь починається спочатку димом, а потім жовтим листям, калюжами, вітрами… І справді, заходиш увечері з вулиці і наскрізь – від волосся до шкарпеток – пахнеш, ні, смердиш димом. Де він береться – цей сучасний віщун приходу осені?

Вже понад два тижні чи не на кожній вулиці приватного сектору в Кропивницькому, Знам’янці, Олександрії, інших містах і селах можна побачити тліюче листя. Його палять у сиру погоду і навіть коли йде дрібний дощ. Господарям легше спалити його під ворітьми, ніж думати про вивезення сміття за межі двору, про компост чи інший спосіб його утилізації. Так робили наші діди, наші батьки, так робимо і ми – палимо сміття за межами свого двору, зачиняючи вікна в хату, сподіваючись, що там не смердітиме.

Дивний ми народ. Знаємо, що перероблене червоне м'ясо визнали канцерогеном, і ні тижня не обходимося без ковбаси. Усвідомлюємо, що вирубка лісосмуг може призвести до неврожаю, і купуємо дрова у «чорних» лісорубів. Знаємо, що наслідки спалювання листя чинять негативний вплив на наше здоров’я, і все одно палимо. Та якщо їсти шкідливі продукти нам ніхто не має права забороняти, листя палити заборонено законодавством. За це передбачене адміністративне покарання і штраф трохи більше тисячі гривень. Але чи знаєте ви хоч одну людину, яка заплатила штраф за спалювання листя? А між іншим це непогана стаття прибутку до міського бюджету. Особливо в райцентрах, де не звикли до подібних «євро»-вибриків, як-от відмова від поліетилену, сортування сміття чи компостування замість спалювання.

Під час згорання однієї тонни сухих бур’янів та листя у повітря потрапляє близько 9 кг мікрочастинок диму. А якщо ви на городі користувалися отрутохімікатами, а тепер палите бадилля, побризкане ними? Так разом із димом у повітря вивільняються пестициди, автомобільні вихлопи та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року. В тліючого без доступу кисню листя виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання.

У нас не прийнято пов’язувати схильність до хвороб із нашими побутовими традиційними звичками. Але паліїв не зупиняє інформація про штрафи, про шкоду довкіллю, про небезпеку ДТП через погану видимість на дорозі через дим…

Приказка «моя хата скраю»  найкраще ілюструє поведінку багатьох українців у цьому випадку.

Як ми можемо вплинути на «димарів»? Викликати поліцію, дзвонити у спецінспекцію, розмовляти, пояснювати (вести просвітницьку роботу).

У цьому сезоні міська спецінспекція не один раз відпрацьовувала територію Кропивницького. 21 вересня шість рейдових груп повернулися з адміністративними протоколами. До наступних рейдів Андрій Максюта обіцяє залучити патрульних поліцейських і журналістів. Власне, пишемо цей текст з надією, що ми таки в змозі вплинути на рішення коптити чи не коптити свою вулицю, свій район, свої легені.