ВСЕ НАЛАГОДИТЬСЯ

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

«Може, новий президент прийде та все наладиться», − каже мій сусід, затягуючись цигаркою. Його невиліковно хворій старенькій дружині не вистачає пенсії на купівлю навіть третьої частини необхідних ліків, тому подружжя щиро радіє несподівано теплій осені – можна зекономити хоча б на опаленні. Донька цього чоловіка пенсійного віку недавно повернулася із заробітків, перспектив у Кропивницькому не побачили і онуки – поїхали навчатися до столиці.

 

Він, напевно, проголосує за того, хто обіцятиме знизити ціну на газ, досягти миру «шляхом компромісу» і знизить ціну на бензин. Він не надто задумуватиметься про наслідки, бо хоче результатів вже у квітні, після березневих виборів. Але ж нам уже обіцяли завершити АТО за два тижні? Президент Порошенко попросив пробачення в українського народу за невиконання цієї обіцянки (єдиний із президентів, які керували країною за 27 років, попросив пробачення!), і ми мали б зрозуміти, що дуже багато речей не в силі зробити навіть найвищий чин країни і навіть якби дуже захотів.

…Щоразу коли я проїжджаю вулицею Академіка Тамма, де нещодавно замість 47 дерев з’явилося 36 МАФів, я розумію, що «все налагодитися» у країні може тільки тоді, коли «лагодитися» почне у нас у голові. Бо дуже часто українці забувають, що від президента залежить дуже мало, якщо не на місці елементарний сторож, завбудинку, голова  ОСББ, сільський голова чи мер. Хіба в тому, що дорожники намалювали «зебру», яка з одного боку впирається у тротуар, а з іншого – в кущі (вулиця Пацаєва – навпроти магазину «Ятрань») – винен президент? А в тому, що цього жовтня Мала Виска потопала в диму від вогнищ і ввечері треба було вдягати скафандр, щоб пройти від хати до хати і не засмердітися?... А в тому, що зі смітника на околиці Новомиргорода розлітаються поліетиленові пакети, давно заборонені в багатьох країнах? І нарешті чи президент винен у тому, що в кропивницьких дитсадках температура 14 градусів, а в понеділок, 29 жовтня, у центрі дендропарку (!) якийсь чолов’яга зливав нечистоти з власної автобочки?

Кожен цей факт відомий мені з особистого досвіду, і ланки причино-наслідкового зв'язку не містять слова «президент». Але вони містять слова «сільський голова», «мер», «голова ОТГ», «громада».

У кожному конкретному випадку нам буде легко знайти відповідального. Але чому в Попельнастому Олександрійського району виходить ремонтувати дорогу, відкрити тренажерний зал, відремонтувати амбулаторію, не чекаючи державного фінансування? Чому в Новомиргороді можуть втілювати такі проекти, про які жителі цього райцентру навіть не мріяли років із два тому. Мабуть, усе залежить від конкретних людей на місцях? Хоча, звісно, легше в усьому звинуватити президента, навіть якщо ціни на ліки регулює уряд, про тепло в дитсадках має дбати міський голова, а штрафи за спалювання бадилля виписувати екологічний інспектор…