ПРО МЕДІАГРАМОТНІСТЬ

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Фахівець з краєзнавчого музею поширює світлину з напівоголеною жінкою у вечірній сукні із підписом «Даже заместитель министра социальной политики Украины не всегда может позволить себе трусы. А вы говорите, власть жирует в Украине. Власть страдает вместе с народом».

 

Кропивницька бібліотекарка ділиться інформацією про те, що у зв’язку з розформуванням загону кінологів на РЖД будуть усипляти двадцять вівчарок. Кому треба, звертайтеся.

Депутат обласної ради постить фото з хлопчиком – нібито переможцем всеукраїнської олімпіади. «Цього хлопця із сільської школи на Кіровоградщині звати Антон Ципко. Він переміг на всесвітній олімпіаді з інформатики в Тегерані (304 учасники з 84 країн світу)! І про нього нічого не сказав ні один великий телеканал, ні одна велика газета! Підтримаємо його репостами!».

Депутати, вчителі, підприємці, волонтери поширюють фото Шварценегера і Сталоне у вишиванках, дівчинку-першокласницю із протезом замість руки, фото воїнів української армії, які в мороз сплять на землі, притрушені сніжком, слізні прохання про допомогу дітям, які вже давно виросли і пішли до школи… Усі вони (ми) поширюють фейки – несправжні новини.

Мабуть, ніхто з покоління, яке ходило до школи за радянських часів, не навчений критично ставитися до інформації, яку поширює (схоже, у світі СРСР не було прийнято критично мислити). Насправді критичне мислення в українців ніби й присутнє, проте застосовувати його якось не прийнято. Мало того, досить часто такі фейки (неправдиву інформацію, створену кимось з певною метою) поширюють і самі журналісти.

Хто може бути зацікавлений у цьому? По-перше, наші сусіди-пропагандисти зі сходу, які ведуть проти України гібридну війну. Наприклад, щодо першого наведеного прикладу про нібито заступника міністра соціальної політики – насправді на фото зображена омбудсмен із Башкоростана Мілана Скоробагатова. Та й то, сукню їй хтось трішки відфотошопив, зробивши виріз нижче пояса.

У другій згаданій новині, яку люблять поширювати захисники тварин, справа взагалі стосується Російської залізниці (РЖД), мало того, користувачі інтернету «рятують» 20 вівчарок від гибелі ще з 2011 року – саме тоді в мережі з’явилася ця новина з посиланням на Новосибірськ, за кілька років з легкістю подолавши кордони між країнами, які вже стали ворогуючими.

Інформацію про школяра з Голованівська Антона Ципко поширило близько 130 тисяч українців, очевидно, ніхто з них не захотів перевірити інформацію, щоб дізнатися, що хлопець посів восьме місце і про нього таки писали ЗМІ.

Що зазвичай вказує на фейк? По-перше, ваші емоції, які виникають після сприйняття інформації (відчуття сорому, гніву, несправедливості, жалю – це все працює на підсвідомому рівні). По-друге, відсутність посилання на джерело інформації, по-третє – масове поширення новини.

Будьте медіаграмотними.