ПРО ЗВІТИ

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Важко пригадати звіти, які мені доводилося прослуховувати і які були справді цікавими. Інколи здається, що з однаковою зацікавленістю слухають суху статистику що парламентарі у Верховній Раді, що депутати «менших калібрів», наприклад, обласної ради. Нишком поглядаючи на годинники, чимало учасників засідань мріють про завершення промов і їхні бажання написані у них на обличчях (це якщо вглядатися, а журналісти це люблять робити).

 

У чиновників як заведено? Назвати мільйони і мільярди, показати таблиці і діаграми, сухою мовою зачитати статистику – це вміє кожен. І тільки особливо прискіпливі і вмілі здатні через конкретну «людську історію» довести «зраду» чи «перемогу» до відома населення. Тільки прискіпливі і вмілі здатні за сухою цифрою побачити конкретну людину і її життя.

Зазвичай широкому загалу звітують про те, про що треба прозвітувати. Про рівень середньої зарплати по Україні (кажуть, що вона становить більше дев’яти тисяч гривень, у вас багато знайомих із такою зарплатнею?), про інвестиції та урожаї (їх або продають за безцінь, або експортують в Європу – розкошуємо!), про підвищення пенсій (смішно й сумно від цих «кардинальних» підвищень)…

Звітують про сотні відвідувачів у районних музеях (тут за туристів рахують і школярів, яких вчителі ведуть до музею в рамках уроків історії), про тисячі оздоровлених дітей (у тому числі й про оздоровлення у літніх пришкільних таборах, де з дітьми возяться ті самі виснажені за рік вчителі у тих самих класах), про кілометри відремонтованих доріг, кількість ліжкомісць, кількість висаджених дерев.

Та в українській дійсності є один нюанс: висаджені дерева не означають вирощені (і навіть ті, що прийнялися!), ліжкомісця не означають ефективне лікування, а гроші, витрачені на дороги, не означають, що по тих заново відремонтованих дорогах можна їздити (згадайте засипану щебенем Миколаївську трасу чи понад два мільйони гривень, витрачених на ремонт вулиці Чорновола, яку після асфальтування вже чотири рази розривали комунальники і стільки ж разів латали)…

Звіти – велика сила. Якщо страшна статистика кількості онкохворих, яка звучала у понеділок на Раді регіонального розвитку з уст народного депутата Яриніча, спонукатиме хоча б кількох людей пройти обстеження – звіт матиме своє ККД.

Чому ми переважно скептично ставимося до звітів?

Бо кожна нова влада пише свої нові перспективні плани, і поки їх понаписує, захистить, прозвітує, приходить нова влада, яка починає з того ж самого – нових курсів, центральних регіонів, планів і стратегій.

Початок тижня був насичений звітами. Звіт голови Кіровоградської облдержадміністрації, звіт міського голови… Усі поспішають відзвітувати до початку нового року, початку передвиборної кампанії.

Ми теж звітуватимемо перед вами наприкінці року. Але це буде приємний звіт – ми підбиватимемо підсумки передплатної кампанії і роздаватимемо реальні подарунки, а не обіцянки. З вірою у хороше.