А ВИ ЗАПОВНИЛИ ЗАЯВУ?

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

 

11 січня набули чинності зміни до Кримінального Кодексу України, які посилюють боротьбу проти домашнього насильства. Зміни стосуються інтиму, який тепер на законодавчому рівні має відбуватися лише за взаємною і добровільною згодою. Нібито логічне правило, яке тепер прописане офіційною мовою в офіційному документі. Але скільки шквальних емоцій воно викликало, скільки побоювань, домислів і пліток!

 

Тема Зеленського у ролі кандидата у Президенти на деякий час відійшла у сторону – тепер забираючи малюків із садка, мами обговорюють вже цю гарячу і пікантну тему.

І тут почалися маніпуляції  і паніка (навіть у деяких рейтингових ЗМІ, чого гріха таїти) – мережею почали гуляти «заяви», складені нібито професійними юристами. Документ буцімто слід було заповнювати у присутності нотаріуса. Деякі люди на повному серйозі взялися обговорювати подібні заяви, зберігати їх і роздруковувати (а може, якісь особливо законослухняні пари і заповнили – ми не знаємо).

Пояснювати схвильованим українцям нововведення до Кримінального кодексу взялася навіть міністерка охорони здоров’я Уляна Супрун.

Усі нові-старі правила (бо кардинального нового у Кримінальному кодексі не з’явилося) пояснює чудовий ролик із чаєм показує, що таке добровільна згода («Якщо людина непритомна – не робіть чай»). До речі, подібні закони також діють у десяти європейських країнах (серед них Швеція, Німеччина, Велика Британія, Бельгія). Суть змін полягає в тому, що вони змінюють загальний підхід до понять «зґвалтування» і «сексуальне насильство».

«Тобто тепер ґвалтівники будуть винні у тому, що вони не отримали не тільки однозначної конкретної згоди на секс, а й на будь-які принизливі дії стосовно жертви. Наприклад, домагання боса на роботі, небажані загравання. Жертвам такого насильства буде досить повідомити про те, що вони не давали однозначної згоди не лише на секс, а й інші насильницькі дії без самого «проникнення». Раніше жертвам потрібно було доводити суду, що вони чинили активний фізичний опір ґвалтівнику», − пояснює для читачів статті The Village юрист Дмитро Гончаренко.

У зв’язку з такими новинами чоловіки навіть припустили, що скоро може з’явитися рух за захист прав чоловіків, адже, на думку ображених, закон є сексистським (ображає одну зі статей) і він дає більше можливостей для шантажу і звинувачень з боку жінок (а крім звинувачень – ще й можливості відсудити майно чи навіть позбавити волі).

Звісно, світ набагато складніший, ніж наші уявлення про нього. І ви знову скажете, що від цих «галасливих» і вже розпіарених поправок до закону, як і від Томоса чи Безвізу, ваше життя в Онуфріївці чи Устинівці аж ніяк не змінилося на краще. Але в цьому конкретному випадку хотілось би побажати, щоб вам ніколи не довелося цікавитися деталями цих поправок до Кримінального кодексу.