РЕТЕЛЬНІШЕ ПІДБИРАТИ СЛОВА

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Будь-яке нове слово може миттєво змінити своє значення – все залежить від декорацій.

 

Улітку 2014-го ми почули слово «укроп». Так проросійські терористи почали називати українських воїнів, які воювали за свою землю на Донбасі, а також усіх, хто ідентифікував себе як українець. Народ підхопив це слово і використав з користю і з гумором – дизайнери одягу почали шити сукні та костюми із зображенням парасольок кропу, військові причепили шеврони із кропом собі на форму, кріп з’явився на наліпках, футболках і плакатах.

Ми розшифрували слово «укроп» як «український опір» і продовжили боротися за своє. Минуло трохи часу і на горизонті замайоріла політична партія «Укроп», назва отримала ще одне значення, відтак чимало військових почали знімати зі своєї форми шеврони із зображенням кропу. Нікому притомному не хотілося бути причетним до політики нової партії, що б там вона не декларувала.

Днями через ту ж таки політику постраждала семантика слова «кіборги». До слова, саме в січні українці згадують полеглих воїнів у боях за Донецький аеропорт. І це додає особливого цинізму події, яка відбулася під час з’їзду однієї з політичних партій, не нової для українців, коли її лідерку назвали єдиним політичним кіборгом в Україні.

Маніпуляція з використанням слова «кіборг» стала поштовхом до того, що військові почали здавати свої відзнаки за оборону Донецького аеропорту.

«Для мене нагородою  є пам’ять про хлопців: живих та загиблих, перше осколкове поранення в ДАП та знамените радіоперехоплення, яке гріє мені душу», − написав реальний «кіборг» на своїй сторінці у Фейсбук.

Може, це й добре, що кожен проявляє себе, показуючи свої обличчя. Але точно погано, що політики дібралися і до кіборгів.

Звісно, право демонструвати прихильність до одного з кандидатів мають представники різних спільнот і військові в тому числі. І саме вони мають найперше право оцінювати вчинок побратимів, які, можливо, й самі не зрозуміли, чому їхня позиція викликала таку бурхливу реакцію у суспільства.

Чи то була імпровізація, яка здивувала самого автора промови, чи то було по сценарію, написаному політтехнологами – зараз важко сказати. Та кидати політичну тінь на символи, до яких в Україні ще збереглася повага (а цих символів не так і багато), – не наважувався жоден із гіпотетичних майбутніх президентів.

Приймати будь-кого в кіборги – це ніби вручити диплома (булаву, оскара,  шаблю), який не змінить людину, не додавши нового до її біографії.

Почесний кіборг – звучить як щось на зразок наукового ступеня «професора», яким хизувався колишній президент України Віктор Янукович, засуджений, до речі, до 13 років тюрми за державну зраду.

Ось так словах вже заробляють гроші і рейтинги. На них роблять бізнес, маніпулюють політики, створюють скандали.

Здається, політикам варто ретельніше підбирати слова.