ЛИШАЙМОСЯ ВДОМА

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Коли я запитала в одного з кандидатів у президенти, який недавно відвідував Кропивницький, що робити, якщо на виборах 31 березня переможе Зе, він розповів нібито французький анекдот про великі й маленькі жіночі груди. Та чомусь нікому не було смішно. «Яке запитання, така й відповідь», – сказав мені насамкінець пан, а я остаточно викреслила його з «моїх» претендентів на крісло Президента.

 

Від кожного з кандидатів ми прагнемо почути те, що давно сформулювали самі собі. Такий собі рецепт щастя в цій країні: висока зарплата чи пенсія, нормальні дороги, доступна медицина, в основному на соціалці та інфраструктурі перелік наших бажань завершується.

А вони, кандидати, це добре знають, тому наввипередки обіцяють знизити ціну на газ (хоча цим не займається Президент), підвищити зарплати, відновити медицину, побороти корупцію і т.д. – все, що ми хочемо чути.

Та мільйони українців, втомившись чекати, кидають кінці у воду і покидають Україну, стаючи заробітчанами або емігрантами. «Життя не настільки довге, щоб мучитися в цій країні, де неможливо жити нормальним життям», – кажуть емігранти. Вони ще якийсь час будуть надсилати нам по вайберу фото красивих клумб і парків, цін у магазинах, доріг, громадського транспорту, а потім, коли їхні діти заговорять іноземною, перестануть порівнювати, бо поняття «дім» змінить свою прописку.

Зовсім не хотілось би поєднувати в одному тексті слова «вибори» і «заробітчанство», та не виходить. Бо частина українців вже виїхала, не дочекавшись обіцяного покращення (та й слово це вже набрало зовсім інших смислів), ба, навіть попередня команда «покращувачів» покинула Україну (Янукович, Азіров, Пшонка, Захарченко, хто там ще?), частина серйозно розглядає таку ймовірність, бо шанс, що попередня компанія повернеться в Україну, дуже великий. 

Найбільша кількість кандидатів за історію держави, найбільша імовірність поглинання Росією, найбільший шанс або перемоги, або капітуляції…

Ви й досі живете в ілюзії, що після виборів почнуться радикальні зміни? Філософ і соціолог Костянтин Малєв вважає, що зміни, які відбуватимуться, залежать не так від прізвища переможця, як від стану самого суспільства, його мотивів і запитів. За його словами, проблема виїзду людей за кордон не залежить від того, живуть люди бідно чи багато, бо міграція – це природний процес, і, скажімо, ту саму Литву місцеві жителі покидають удвічі швидше, ніж українці Україну.

То за кого голосувати, щоб українці не лише бачили перспективу у своєму житті тут, а й поверталися із заробітків додому назавжди? Хто зможе створити такі умови, а паралельно ставши поперед горла РФ? Серед кількох десятків кандидатів таких небагато.

А на мою думку, один. І якщо вимкнути телевізор, зробити фактчекінг заяв, розшифрувати пряму мову, його персона не здується.

Отже, голосуймо з розумом і лишаймося в Україні.