«Україна голодує»

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

На початку травня в українському інформаційному просторі з’явилося повідомлення: приблизно чверть населення нашої держави потерпає від голоду. Десятки ЗМІ поширили «новину» з посиланням на першоджерело – звіт ООН, в якому йшлося про те, що Україну внесли до переліку країн, де є проблеми з продовольством.

До списку із 26 країн переважно Близького Сходу та Африки  потрапили Україна, Афганістан, Бангладеш, Гаїті, Південний Судан, Ємен та інші країни, про які ми знаємо не так багато, але достатньо, щоб порівнювати з Україною і підсвідомо не вірити, що «голод» – це те, що об’єднує ці країни. Насправді наша держава увійшла до переліку країн, в яких ООН моніторить доступ населення до продуктів у зв’язку зі збройним конфліктом на Донбасі. За офіційною інформацією, і справді нестачу в продовольстві відчувають українці, які проживають на непідконтрольній території або поблизу лінії розмежування.

«26% жителів окупованих територій Донбасу і 15% населення прилеглих до зони конфлікту підконтрольних Києву територій відчувають дефіцит продовольства», – ішлося в доповіді. Журналісти ж перетворили 26% жителів окупованих територій на чверть усього населення країни, а жителі Фейсбук і глядачі телевізорів відразу почали розганяти «зраду».

Найкращий спосіб зробити власні висновки про те, чи голодують українці, – це спробувати критично оцінити подану інформацію, вийшовши на вулицю, на базар, заглянути до сусіда у двір, згадати, що ми їли на Великдень, що роздавали на Провідки.

Так, у великих містах ми можемо побачити людей похилого віку, які порпаються у смітниках у пошуку чи то їжі, чи то речей, які можна здати у пункт вторинної переробки. Точно можна сказати, що не з достатку вони це роблять – розмір мінімальної пенсії і справді мізерний, навіть якщо не купувати картоплю і цибулю, яка в супермаркеті зараз коштує ледь не 40 грн за кілограм.

Озброївшись фейками, любителі понагнітати «зраду» відразу вирішили зайнятися творчістю: поширювали цю інформацію у супроводі підфотошоплених фотографій облич урядовців. Бідні й багаті люди в Україні були завжди. Та згадувати голодомор зараз – це найвищий рівень цинізму і щоб стверджувати, що в країні голод – цих фактів, замало. Так, голодними по всій планеті нараховують більше ста мільйонів людей у 53 країнах світу, так, основні його причини – це аграрна нестабільність, війни, конфлікти. Але!

Подібні маніпуляції – улюблені прийоми деяких політиків, які раніше були опозиційними, а зараз, до старту парламентських виборів, поки що перебувають у режимі очікування. І якщо ці меседжі виникають, та ще й з сенсаційними заголовками, то це означає, що за нашу свідомість знову хтось хоче позмагатися, щоб ми повірили, що в країні таки голод.

От тільки поки що не зрозуміло, чи в цьому в результаті буде винним ще Порошенко чи вже Зеленський.