«Європейські стежини» громадського бюджету

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Я вже колись згадувала цю показову історію, коли групка сусідів самотужки намагалася відремонтувати дорогу у дворі, збираючи гроші на купівлю асфальту і оренду техніки, пишучи на адресу будівлі з колонами численні звернення і заяви. Вона закінчилася невдало, від того «провалу» сумно і досі (а минуло вже п’ять років), і досі в тому нещасному дворі катакомби в стилі легендарного Возсіятського.

 

Тоді ще не існувало феномена громадського бюджету, коли кожен може подати свою ідею і відповідно до кількості набраних голосів отримати фінансування. Хоча, чи мають бути проєкти, пов’язані з ремонтом дороги чи тротуарів, встановленням дитячих майданчиків, входити до переліку конкурсних, якщо це все і так має бути передбачене бюджетом в благополучному місті?

«У межах громадського бюджету міста Кропивницький можуть бути реалізовані ідеї, втілення яких належить до компетенції міської влади та які спрямовані на покращення інфраструктури міста. Реалізація проєкту повинна бути можлива протягом одного року», – сказано на сайті міської ради Кропивницького. Отже, виходить те, що міська влада має робити без жодних реверансів від платників податків, коштує додаткових зусиль цих самих платників податків і дуже часто лишається єдиними способом отримати якісну дорогу чи дитмайданчик замість іржавого пруття?

До речі, попри критику попередніх років, і в нинішньому конкурсному сезоні є чимало неоднозначних проєктів, які все ж допущені до голосування. Як-от ремонт прибудинкової території, посів газону чи асфальтування дороги.

Серед надзвичайно важливих – «Інноваційна медицина», яка передбачає впровадження нових технологій для надання медичних послуг. На реалізацію цього проєкту потрібно близько 250 тисяч гривень. Давно необхідний і... такий, що перегукується із принципами медичної реформи, яка і передбачає, крім іншого, комп’ютеризацію медичних послуг. (До речі, у минулому році його авторка Аміна Козин уже представляла на розсуд громади ідею упровадження комп’ютеризації, проєкт підтримали і техніку для дитячої поліклініки на Шевченка вже закупили).

Або взяти проєкт «Європейські стежини». «Метою проєкту є естетичне облаштування території, укладення тротуарних доріжок, встановлення сучасного європейського покриття та озеленення пішохідних доріжок» по вулиці Жадова, 21. На це просять 250 тис. грн. Виявляється, на прокладання доріжок і висадку газону необхідно чверть мільйона (цікаво, чи є в цьому будинку ОСББ?).

Така сама сума коштів потрібна для облаштування притулку «Щасливий пес» (власне, цей проєкт поки що в лідерах за кількістю набраних голосів). І благоустрій прибудинкової території, і тема бездомних собак – це справа міської влади. Але якщо про благоустрій таки можуть подбати мешканці будинку, то проблема безпритульних собак занадто масштабна, щоб її змогли вирішити волонтери…

Що ж тоді підтримувати, скажете ви, якщо виявляється, що під соусом «громадський бюджет» кропивничани стають у чергу просити те, що в нормальному місті має бути давно втілене?

Не будемо агітувати за щось конкретне. Але агітуватимемо таки проголосувати!