Фізична інвентаризація українців

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Нова влада любить повідомляти, скільки вона планує зекономити. Але інколи так хочеться новин про те, скільки ми можемо заробити.

 

Ось останні новини: на прийдешньому переписі населення планують заощадити 2-3 мільярди гривень (так, виявляється, це вельми дороге задоволення).

Перепис населення – стратегічний проєкт, необхідний для розробки генерального плану інфраструктури (потрібно знати, для якої кількості і якості, якщо так можна висловитися, українців, створювати нові садки і амбулаторії, де і для кого будувати дороги і т.д.).

Перепис входить до двадцятки топ-проєктів, які молодий і перспективний банкір Дмитро Дубілет, відомий нам по роботі у ПриватБанку та інноваційному Монобанку, збирається втілювати на посаді міністра у так званому техноуряді.

Отже, на початку планувалося, що перепис здійснюватимуть близько ста тисяч реальних інтерв’юерів, які, обходячи будинки і квартири, вноситимуть дані у планшети. На це збиралися витратити більше трьох мільярдів гривень.

Та ідея Дубілета полягає в тому, щоб проаналізувати масиви відкритих даних на зразок соцзабезу, податкової чи навіть компаній, що надають послуги мобільного зв’язку. Так влада планує отримати інформацію про наші з вами адреси проживання, демографічні ознаки (стать, вік, шлюб), громадянство, етнічні характеристики, релігію, освіту та навіть мову.

Отже, з метою економії в Україні можуть провести електронний перепис. Для цього збиратимуть анонімну інформацію у мобільних операторів про кількість користувачів та їхнє розташування (не спішіть критикувати ідею, якщо маєте дві сім-карти в одному телефоні чи навіть два телефони,  для цього здійснюватимуть «калібруючі» соцопитування, щоб уточнити, скільки в середньому припадає сім-карт на одного українця в різних групах). Дані про дітей та пенсіонерів братимуть у РАЦСах та Пенсійному фонді, для вивчення мовного питання Дубілет пропонує подивитися статистику… банкоматів ПриватБанку (ось тут уже можна не стримуватися в критиці, бо звучить не так смішно, як гірко). Зібрані таким чином цифри вставлятимуть у спеціально розроблену математичну форму, і нарешті ми дізнаємося, скільки нас і чим ми дихаємо.

«Ці дані будуть, можливо, більш точними, ніж від традиційного перепису, оскільки далеко не всі українці відкривають двері тим, хто проводить опитування», – написав Дмитро Дубілет на своїй сторінці у Фейсбуці.

На перший погляд, ідея схожа на анекдот, який нещодавно довелося почути: «Спасибі вам за рецепт. Авокадо ми замінили відвареною картоплею, а креветки – підсмаженим салом, але в цілому ваш рецепт салату з авокадо та креветками нам дуже сподобався».

Отже, методика фізичної інвентаризації обіцяє бути цікавою, тим паче, що результати такого експериментального дослідження в уряді планують опублікувати вже наступного року.