Зламана погода

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Часом здається, що з такою нетиповою для зими погодою слова щедрівки «Щедрик-щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка» ще трохи і стануть реальністю. І вже не треба буде довго пояснювати дітям, при чому тут ластівочка, чому бруньки на бузку вже добре набубнявіли (у Кривому Розі розквітли підсніжники!), а санчата і досі не актуальні, хоч уже середина зими…

 

Хоч ми й перейшли умовну межу між старим і новим роком, та нічого глобально не змінилося (мабуть, відчуття чарівних змін «з понеділка» чи з будь-якої іншої умовної межі назавжди залишилося у дитинстві), навіть погода та сама: дощі і болото… А так хочеться, щоб весь цей бруд навколо покрив чистий сніг, щоб хоч на мить відчути, що все може бути добре.

Про що говоримо у 2020-му? Про низьку ціну на долар і чомусь незмінні ціни на пальне, про юрту навпроти Адміністрації президента і льодовий (?) каток, про раптове закриття ігрових залів під брендом «лотерей», про дату святкування Різдва, про нові тарифи і субсидії у вже нинішньому році. Нарешті, про насущне: здоров’я, ціни на продукти і ліки, про справи в дітей та онуків і обов’язково про погоду, яка, як не крути, впливає на наш настрій.

Усім уже зрозуміло: вона таки зламалася, планети запасної, на жаль, у нас немає, а глобальне потепління – це не спродукований маркетологами міф, а реальність за вікном. Але точно не дискусійним є великий вплив погодних умов на наше життя і взаємозв’язок людської діяльності та поведінки планети у відповідь на цю діяльність.

Ось прості приклади. Поки міська влада Кропивницького  виділяє сотні тисяч гривень на так зване озеленення (що в основному передбачає обрізування і спил старих дерев), одиниці намагаються змінити екологічний стан міста самотужки. Наприклад, перекладачка і журналістка, голова ГО «Озеленення.Кропивницький» Надія Паливода наприкінці минулого року отримала освіту в Уманському національному університеті садівництва – тепер вона магістр садово-паркового господарства. Темою її наукової магістерської роботи стало… непрофесійне обрізування дерев у Кропивницькому, через що більшість рослин стає аварійними через кілька років, а отже підлягають спилюванню…ой, тобто «озелененню», за термінологією місцевих чиновників.

Краплею в морі можна назвати і ініціативу кропивничанки Світлани Чередніченко, яка вважає своєю місією… сортування сміття. Вона ретельно вивчила всі види упаковок і дійшла висновку, що більшість побутового сміття, яке ми продукуємо, у результаті просто лежатиме на полігоні. Жодним чином не піддаючись переробці.

Коли зона власної відповідальності розширюється від меж власної квартири (а ми до цього звикли, співпрацюючи із ЖЕКами, наприклад), до меж власного двору, міста, країни, тоді у цього двору, міста і країни є великі шанси перетворитися на комфортні для спів-існування людини і природи.

Вірмо, що у 2020-му нам вдасться це втілити в реальність.