Можливості

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Днями Інститут української мови опублікував роз’яснення щодо написання слова «коронавірус» – через О чи через А. Таким чином свої експертні коментарі щодо пандемії дали найрізноманітніші експерти: від філологів до юристів, від учителів до економістів тощо.

А тим часом це слово  – «коронавірус» – вже зайняло другу сходинку серед найпопулярніших слів у світі (і ще не вечір, завтра може зайняти і першу). Це не дивно, що кожен із нас так чи інакше стає експертом із вірусології – ні дня без оцінки пандемії, ні години без миття рук, ні секунди без хвилювання про світову економіку і ціни на гречку. До речі, ви ж зробили закупи для «тривожної валізки»? Сіль, сірники, вологі серветки, що там ще?..

«Миємо руки, чистимо кулемети», – пише Уляна Супрун, яку перестали кликати «доктором смерть» після того, як новопризначений міністр охорони здоров’я Ілля Ємець прохопився, що внаслідок коронавірусу помруть всі українські пенсіонери.

Але не лише погані новини приносить епідемія. Є й хороші. Наприклад, можливості. Подивитися онлайн вистави театру Леся Курбаса чи опери у Віденській опері... А ще карантин – час для книг і відкриттів у межах своєї родини (пам’ятаю таке з 90-х, коли під час відключення світла взимку ми всі родиною купкувалися біля гасової лампи).

Шукати позитив людство вміє десь так само, як і панікувати. Наприклад, експресивні італійці під час карантину запровадили танці на балконах і нічні балконні дискотеки практично в кожному містечку. Лікарям вони присвячують  ліричні пісні, померлих згадують зі свічками в руках. Вже легендарні лікарі з Уханю навіть під час масової епідемії виконують прохання важких пацієнтів і показують їм захід сонця, педантичні німці пишуть листи і залишають їх біля дверей своїх сусідів похилого віку з пропозиціями допомогти з покупкою продуктів і ліків. Китай відправляє в Італію апарати штучного дихання і бригади вже досвідчених медиків. Авіакомпанії МАУ, Wizz air закуповують найсучасніші фільтри для своїх літаків, аби повітря було як в операційній, «Нова пошта» та «ПриватБанк» починають благодійні кампанії з передачі коштів на закупівлю апаратів штучної вентиляції легень.

Що разом робимо ми, кропивничани? Після недільної служби в церкві спокійно користуємося тролейбусами. Беземоційно чимчикуємо в АТБ на закупи (туалетний папір і крупи – наше все). А знаєте, чому ми такі спокійні? Не тому, що в області не виявлено жодного випадку зараження. А тому, що в Кропивницькому і Кіровоградській області немає тестів на визначення хворих на коронавірус.

Психологи кажуть, що будь-яка криза – це можливість. Хай вона буде особистісна чи світова, завжди є можливість зробити свій світ кращим: людянішим і безпечнішим.

Після найстрашнішої епідемії ми таки вийдемо на вулицю, щоб вдихнути запах цвіту розквітлої яблуні. Але спочатку врятуємо світ, залишившись вдома на час карантину.