Коли там літо?

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Кажуть, на Хрещатику замість легендарних каштанів висадили алею туй. Це красномовна метафора, що відображає навколишню дійсність не лише у столиці.

Туї (читай – нездатність вловлювати причинно-наслідкові зв’язки і адекватно оцінювати контексти) полонять і Кропивницький. Місцева традиція: майже кожен, хто ставить мафи і магазини на міській землі, намагається прикритися теоретичним «озелененням», тобто туйкою, яка всихає без регулярного поливу наступного ж року.

Кияни тепер «не римуються» з каштанами, як заповідав легендарний мачо Зібров (з чим римується слово «туї», ми з’ясовувати не будемо), кропивничани тим паче.  

Такого холодного травня ще не було. Здається, що за весну ми ризикуємо використати усі запаси, які наекономили аномально теплої зими (особисто знаю родини, які вже вмикають опалення, добре хоч газ продовжує дешевшати). А хто не економив, діставатиме махрові халати і теплі шкарпетки, більше переймаючись, чи «відійде» примерзла картопля і чи будуть у цьому році черешні, ніж тим, чи дотримуються телеканали мовних квот і чи справді те, як і куди рухається країна, схоже на реванш. Попри все природні аномалії не заважають людству поводитися традиційно: садити городи, боятися і хворіти на коронавірус, дивуватися, чому після Врадіївки і Глухова міністр МВС і досі при посаді, порушувати правила і гинути в ДТП, виходити на протести або навпаки, обурюватися діями мера чи голови ОТГ з дивану чи з Фейсбука.

Наприклад, у Новоархангельську днями протестували проти квот на імпортні добрива, а у Кропивницькому вийшли на акцію «Стоп Реванш». В одному й іншому випадках протестували проти державної політики.

І якщо питання з імпортом добрив можна ще якось пояснити світовими тенденціями, то реванш – це реальна загроза державності. У Кропивницькому акцію підтримали всі осередки проукраїнських політичних партій, серед них «Європейська солідарність», об’єднання «Свобода», яка, здається, вже нічого не може запропонувати електорату, крім закликів до протестів, завжди жива «Батьківщина», майже безголоса партія «Голос», «Українська стратегія», Національний корпус, волонтерські і ветеранські організації. За словами протестувальників, вони не вимагали революцій і знесення влади, їхня мета – нагадати, що Україна має бути українською. А ризики, що вона може стати малоросійською, досить великі, якщо враховувати, що на пресконференцію президента не пустили «Український тиждень», Яніну Соколову, «Главком» (до речі, це ЗМІ вперше не акредитували на пресконференцію президента за10 років існування видання!), «Бабель» та кілька інших. Їм пояснили відмову необхідністю дотримання умов карантину, водночас на Гордона, який кілька днів перед тим брав інтерв’ю в терориста Гіркіна, умови карантину чомусь не поширилися.

Нещодавно одна з найвідоміших у світі газет The New York Times вийшла на першій шпальті з іменами жертв пандемії коронавірусу… Можливо, такий холодний травень нам даний для того, щоб ми ще трохи погріли носи в масках, щоб, не дай Боже, нам не було причин креативити так, як це робили американські журналісти…