Спускаймося з космосу на землю

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

В історичні часи живемо: в космос полетіла перша комерційна ракета, розробку якої профінансував американський мільярдер Ілон Маск. 30 травня 2020-го стало новим відліком у космічній історії людства, «батутом», що розбив міф про безцінну радянську космічну спадщину і неможливість розвитку космічної сфери без Росії.

Десять мільйонів людей з усієї планети спостерігали того знакового вечора за успішним стартом ракети, в якій двоє американських космонавтів та іграшковий динозаврик  упевнено долали земне тяжіння. А тим часом десятки ботів створювали фейки у сусідній країні, щоб применшити досягнення американців і «розвінчати» хоч один із неіснуючих фейків.

Десь між Америкою і Росією в цій історії розмістилася Україна, близька до історії космонавтики і далека до розвитку інноваційних технологій та можливостей для всякого роду приватних космічних стартапів.

Цікаво, чи досягнув би Ілон Маск такого успіху, якби народився і формувався як особистість у Кропивницькому?

Ну добре, не в Кропивницькому, а в будь-якому іншому місті України.

Чи зміг би він отримати кредит в українській реформованій банківські системі? Чи зміг би залучити до проєкту іноземних донорів або приватних інвесторів тут, в Україні? Чи отримати землю для будівництва заводу, де народжувалася б його ракета. Чи виграв би він тендер на Прозоро і де гарантія, що все його приватне добро не рейдернули одного прекрасного дня рівніші за рівних?

Якщо повернути свій погляд з небесної блакиті і оглянутися навколо, то дуже важко, майже неможливо знайти подібних за масштабом благодійників в Україні. Ні, мірятися ракетами із США нам зась, хіба що можем забезпечувати «мізками» (зокрема, українець родом із Житомира Олексій Пахунов зіграв важливу роль в космічній історії SpaceX – саме він писав програмне забезпечення для польоту «Crew Dragon»), а от помірятися намірами…

Чи асоціюються у вас прізвища найбагатших українців, які очолюють рейтинги Форбс – Ахметов, Пінчук, Коломойський, Косюк, Боголюбов – із подібними масштабними проєктами, пов’язаними зі зміцненням репутації країни на світовому рівні? Традиційний максимум від найбагатших людей країни – ситуативна (під вибори) робота благодійних фондів та розподіл продуктових наборів серед найбідніших верств населення…

Спуститися з космосу допамагають щоденні новини про дійсність в Україні. Вони, на жаль, невтішні (або ми, журналісти, читаємо й пишемо не ті новини).

Немає приводів для радощів, коли ховають воїна, над похоронною процесією кружляють два круки, а наступного дня на його могилі помирає друг дитинства.

Коли новини про гвалтівників зміняються новинами про перестрілку і поділ сфер впливу в транспортному бізнесі. Коли в Кропивницькому розбирають злітну смугу, фермери змушені пересіювати свої поля через негоду…

І коли за вікном таке нестерпно осіннє літо.