Крутимося навколо

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Декомунізація триває – на площі Дружби народів, яка зовсім і не площа, а кільце, зняли знак, який символізував  орден СРСР. З вимогою демонтувати цей знак активісти виступили 28 червня, у День Конституції. Орден заснований Указом Президії Верховної Ради СРСР у 1972 р. на честь 50-ліття утворення СРСР.

Його вручали «за великі заслуги у зміцненні дружби й братського співробітництва соціалістичних націй і народностей, значний економічний, соціально-політичний та культурний внесок, економічний, соціально-політичний та культурний розвиток СРСР та його республік». Так пише українська Вікіпедія.

Проте, вже традиційно, деяким кропивничанам здалося несправедливим, що площу Дружби народів міська влада вирішила декомунізувати. Мовляв, хіба дружба має ідеологічне забарвлення? Воно б то так, проте назва площі – не на честь дружби як явища, а на честь конкретного ордена – окупаційного символу, який по праву в сучасній Україні давно мав перекочувати до когорти музейних експонатів. Адже зараз уже всім нам відомо, якою саме була ця «дружба народів» в радянські часи. Саме словосполучення звучить ніби оксюморон, коли згадати доведені історичні факти: депортації цілих народів, які відбувалися в рамках національної політики сталінських часів. Мільйони українців, сотні тисяч кримських татар, а ще масові арешти естонців, фінів, калмиків, інгушів, чеченців, корейців, поляків, німців, які в різні часи проживали на території Радянського Союзу. А заборона національних мов і культур, звинувачення у колабораціонізмі, репресії проти письменників, поетів, театральних діячів, науковців, викладачів? Це лише невеличка частка цієї «дружби народів», на честь якої і придуманий орден, що тривалий час височів у Кропивницькому на перетині вулиць Полтавської та Андрія Мавієнка – загиблого українського воїна, що захищав Україну від ще однієї «дружби» з боку правонаступниці СРСР – Росії.

Очевидно, тут не пройде «яка різниця», бо різниця таки велика і видима. Очевидно, на його місці має бути український маркер, присвячений українській історії, українським визнаним героям.

Одночасно з цією важливою в духовному плані історією у школах Кропивницького запропонували ввести новацію – співати гімн України. Проєкт відповідного рішення днями опублікували на сайті міської ради. Мета такого нововведення – розвивати шанобливе ставлення до державних символів. Гімн пропонують співати щоранку перед початком уроків, також виконання національного гімну може стати обов’язковим під час урочистостей. І якщо ви раптом думаєте, що ця новина не викликала дискусій, то помиляєтесь.

У нас є всі шанси виростити покоління, яке вже не сумніватиметься у недоцільності комуністичної символіки на вулицях міста. Покоління, яке не ходитиме по колу.