Двійники, перевзуті та «традиційні» кандидати

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Ні, дивувати український політикум не припиняє. Креативні «політтехнології» фіксують і в столиці, і в глибинці (щоправда, тут поменше шоуменів та відвертих клоунів – всі вже давно виїхали до Києва будувати політичну кар’єру).

 

Наприклад, в останній день реєстрації кандидатів на посаду міського голови Новомиргорода виборча комісія зареєструвала кандидата-двійника – Забажана Віталія Валерійовича. Кандидат, як і чинний мер Новомиргорода Ігор Забажан, – самовисуванець. Побачити знайоме прізвище у бюлетені, не розібравшись з ініціалами, може чимало виборців, які визначилися, що голосуватимуть за Забажана, але не готові впевнено відповісти на питання, як його звати – Ігор чи Віталій.  «Це розрахунок на виборця, який має побачити знайоме прізвище в бюлетені і поставити відмітку «двійнику», а не тому, за кого він справді хотів голосувати», – написав на своїй сторінці в соцмережі Фейсбук Ігор Забажан. Він уже звернувся до правоохоронних органів та СБУ з проханням перевірки нового обличчя із відомим у Новомиргороді прізвищем.

Цей прийом не новий для українських політтехнологій, проте таке відбулося вперше в Новомиргороді і… могло відбутися вперше у Світловодську. Там днями працівники СБУ затримали одного із кандидатів у мери за підозрою у порушенні виборчого законодавства. За версією слідства, один із діючих депутатів Кіровоградської обласної ради через свого помічника намагався найняти технічного кандидата-двійника проти свого конкурента. Він мав відтягнути на себе частину голосів та підвищити шанси на перемогу.

«У межах розпочатого кримінального провадження правоохоронці затримали, згідно з ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України, обох фігурантів справи після передачі 10 тис. гривень. Наразі вирішується питання щодо повідомлення затриманим про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 160 Кримінального кодексу України (підкуп виборця, учасника референдуму)», – йдеться в повідомленні пресслужби СБУ.

Ще одна тема для обговорень цього тижня – списки тих, хто вирішив узяти участь у місцевих виборах. Дехто по-тихому «позеленів», особливо не афішуючи свою політичну приналежність (хто його зна, може завтра стосунок до «зелених» буде ознакою політичного несмаку та блефу, це ж таке). Дехто вирішив бути самовисуванцем, очевидно, щоб не псувати біографію. Серед них чимало героїв наших публікацій. Дозволю собі попрацювати агітатором у авторській колонці. Отже, балотується в депутати голова «Просвіти» Олексадр Ратушняк (він балотуватиметься від «Європейської солідраності»), Микола Середенко – кандидат у депутати Світловодської ОТГ. Ірина Чемерис – нині заступниця голови Приютівської ОТГ – кандидатка в депутати обласної ради. Наша колега журналістка Анастасія Мусатенко, Андрій Лаврусь – керівник Центральноукраїнського антикорупційного бюро, легендарний військовий Олександр Чалапчій, головний лікар обласного госпіталю Геннадій Сябренко, краєзнавець Юрій Митрофаненко… Вибирати є кого. Аби цього разу знову не наробити помилок.